Badania DNA szczątków Piastów pozwolą odtworzyć genetyczną historię dynastii
Prowadzone przez poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i Uniwersytetu Adama Mickiewicza badania DNA szczątków z miejsc pochówków Piastów w całej Polsce pozwolą odtworzyć genetyczną historię dynastii, której przedstawiciele spoczywają m.in. w katedrze w Płocku.
Efektem prac może być też określenie niektórych cech fizycznych poszczególnych Piastów – kolor oczu, włosów, karnacja, a w nielicznych przypadkach, także wygląd twarzy. Dzięki kompleksowym analizom poszerzy się stan wiedzy m.in. na temat Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego, którzy pochowani są w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku. Ponieważ spoczywają tam szczątki przypisywane kilkunastu innym przedstawicielom pierwszej polskiej dynastii, płocka bazylika uważana jest za największą piastowską nekropolię.
Pracami w ramach projektu „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, który rozpoczął się jeszcze w 2014 r., kieruje prof. dr hab. Marek Figlerowicz. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Narodowe Centrum Nauki. W ostatnim czasie prof. Figlerowicz oraz biskup diecezji płockiej Piotr Libera poinformowali we wspólnym komunikacie o badaniach, w tym datowaniu i analizie DNA, szczątków Piastów z Kaplicy Królewskiej i krypty płockiej katedry – próbki pobrano w latach 2018-19. Wcześniej, w ramach tego samego projektu, próbki DNA pozyskano też z grobów Piastów m.in. w Opolu, Brzegu, Lubiniu i Warszawie.
„Obiektem naszych badań jest genom, który stanowi pełną informację o historii biologicznej każdego człowieka. Z punktu widzenia badań dynastii piastowskiej szczególnie interesuje nas chromosom Y. Wiadomo bowiem, że każdy kolejny męski potomek dziedziczy go w całości od ojca. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z +piastowskim+ chromosomem Y, musimy ustalić czy chromosom ten nie zmieniał się na przestrzeni wielu set lat” – powiedział PAP prof. Figlerowicz. „Następnie, na podstawie analizy całych genomów możliwe będzie określenie stopnia pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami rodziny Piastów. Na tej podstawie będziemy mogli odtworzyć biologiczną historię dynastii. A odczytując informacje zapisane głębiej w genomie poszczególnych Piastów, będziemy mogli również określić kolor ich oczu, włosów, skóry, a być może i kształt twarzy” – wyjaśnił.
Prof. Figlerowicz zaznaczył, iż głównym celem projektu „jest dostarczenie nowych informacji na temat historii państwa Piastów”.
Zwrócił uwagę, iż otrzymywane w ten sposób dane umożliwiają np. prześledzenie biologicznej historii populacji ludzkich zamieszkujących na danym obszarze, także z uwzględnieniem ewentualnych migracji i krzyżowania się z innymi populacjami. W odniesieniu do indywidualnych osób pozwalają na ustalenie dziejów całych linii męskich czy żeńskich, nawet kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz.
I dodał: „Chcielibyśmy odpowiedzieć także na bardziej szczegółowe pytania, dotyczące choćby relacji ludności zamieszkującej państwo Piastów z sąsiadami – czy w wyniku tych kontaktów dochodziło do wymiany genów między społecznością Wielkopolski a sąsiadującymi, a także skąd pochodziły elity państwa Piastów, i wreszcie – skąd pochodziła sama dynastia Piastów?”. Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu wyjaśnił, iż w projekt, oprócz genetyków, zaangażowani są także archeolodzy i antropolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, i to dzięki ich pracy możliwe jest precyzyjne określenie czy ze względu na miejsce danego pochówku i wyposażenie grobu, spoczywające tam szczątki mogą być sklasyfikowane np. jako należące do przedstawicieli elity państwa Piastów.
Jak zapowiedział prof. Figlerowicz, projekt „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, który – według pierwotnych założeń – miał trwać pięć lat, zostanie przedłużony. „Jesteśmy już mocno za półmetkiem” – ocenił, dodając, że pozyskiwane dużej liczby próbek, z zachowaniem niezbędnych procedur, a następnie ich badanie i szczegółowa analiza, to żmudna praca, wymagająca czasu.
Zaznaczył, że ostateczne wyniki prac będą ujawniane w zależności od postępów w prowadzonych badaniach. „Mogę na razie powiedzieć tylko tyle, że zgodnie z przyjętą metodologią udało się nam zebrać różne próbki, które zawierają prawdopodobnie DNA piastowskie i próbki te pochodzą na pewno z okresu od początku państwa Piastów aż do ostatnich przedstawicieli tej dynastii. Istotnym etapem prac będzie teraz porównanie czy chromosom Y w pozyskanych próbkach zawsze jest taki sam. Jeżeli okaże się, że tak, będzie to oznaczać, że rzeczywiście mamy do czynienia z chromosomem charakterystycznym dla męskiej linii Piastów. A dalej, porównując ten chromosom z chromosomami Y innych populacji, które zamieszkiwały ówczesną Europę, będziemy mogli także stwierdzić czy jest to chromosom Y typowy dla Słowian czy też typowy na przykład dla Wikingów” – wyjaśnił prof. Figlerowicz.
Dodał, że badania szczątków Piastów z Kaplicy Królewskiej i krypty płockiej katedry, w tym Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, potrwają zapewne do grudnia – wyniki zostaną zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej w Płocku.