Australia wycofuje “Złote Wizy” w reakcji na obawy o nadużycia
Australia podjęła decyzję o zakończeniu programu “złotych wiz”, który od 2012 roku umożliwiał zamożnym zagranicznym inwestorom uzyskanie prawa do zamieszkania w kraju.
Ta zmiana nastąpiła po przeglądzie polityki imigracyjnej, który ujawnił, że program nie przynosił oczekiwanych korzyści gospodarczych, a także budził obawy o możliwe nadużycia.
Program “złotych wiz” miał na celu przyciągnięcie zagranicznego biznesu i stymulowanie inwestycji w Australii. Aby kwalifikować się do programu, kandydaci musieli zainwestować ponad 5 milionów dolarów australijskich w australijską gospodarkę. Jednakże, zgodnie z danymi rządowymi, 85% z przyznanych wiz trafiło do obywateli Chin, co nasuwa pytania o rzeczywisty zasięg i wpływ programu.
Krytycy programu od dawna argumentowali, że został on wykorzystany przez skorumpowanych urzędników i osoby chcące ukryć nielegalne fundusze. Zamiast “złotych wiz”, Australia planuje teraz wprowadzenie większej liczby wiz dla wykwalifikowanych migrantów, którzy będą w stanie wnieść znaczący wkład do australijskiej gospodarki i społeczeństwa.
Minister spraw wewnętrznych, Clare O’Neil, cytowana przez BBC, stwierdziła, że było oczywiste, iż program nie spełnia potrzeb kraju i gospodarki. Ten ruch został również pozytywnie odebrany przez Clancy’ego Moore’a, dyrektora naczelnego Transparency International Australia, który wyraził zadowolenie z decyzji o zakończeniu programu.
Rządowe dochodzenia i analizy programu wykazały, że mógł on sprzyjać praniu pieniędzy i innym nielegalnym działaniom. W 2016 roku pojawiały się obawy o potencjalne ryzyka związane z programem, a w 2022 roku australijska prasa ujawniła, że członkowie reżimu Hun Sena w Kambodży byli wśród tych, którzy skorzystali z systemu.
Australia dołącza tym samym do Wielkiej Brytanii, która również zrezygnowała z podobnego programu w 2022 roku, w obliczu obaw o napływ nielegalnych rosyjskich pieniędzy. Podobne kontrowersje dotyczyły także Malty, gdzie program szybkiego uzyskiwania obywatelstwa dla bogatych obywateli spoza Unii Europejskiej również został poddany krytyce i przeglądowi ze względu na obawy o pranie pieniędzy i korupcję.
Decyzja Australii odzwierciedla rosnącą świadomość i troskę o potencjalne nadużycia w programach imigracyjnych skierowanych do zamożnych inwestorów, co stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia większej przejrzystości i uczciwości w polityce imigracyjnej kraju.