Arkady Fiedler: Barwne życie poznańskiego podróżnika i pisarza
Arkady Fiedler, wybitny podróżnik, pisarz i miłośnik przyrody, na stałe zapisał się w historii polskiej literatury oraz w sercach miłośników przygód. Urodzony w 1894 roku w Poznaniu, odbył 30 wypraw w najdalsze zakątki świata, napisał 32 książki, które zostały przetłumaczone na 23 języki i osiągnęły łączny nakład około 10 milionów egzemplarzy. Jego bogate życie to fascynująca opowieść o miłości do świata, przyrody i ludzi.
Pierwsze kroki w świat przyrody i podróży
Arkady Fiedler swoje pierwsze fascynacje przyrodą zawdzięczał ojcu i dziadkowi, którzy zabierali go na wycieczki do lasów wokół Poznania, między innymi do Rogalina, gdzie do dziś stoją dęby, które zachwycały młodego Arkadego. Sam pisał w swojej książce "Radosny ptak drongo":
– "Las jest moim przyjacielem. Śpiewał mi dziecięce piosenki, gdy mnie ojciec prowadził jeszcze za rękę."
Jego pierwsza wielka wyprawa odbyła się w 1927 roku do Norwegii. To właśnie tam, wśród dzikiej natury Skandynawii, Fiedler odkrył, że podróże staną się nieodłączną częścią jego życia.
"Dywizjon 303" i przelot z Janem Zumbachem
Jednym z najbardziej znanych dzieł Fiedlera jest książka "Dywizjon 303", opisująca heroiczne czyny polskich pilotów w czasie Bitwy o Anglię. Aby wiernie oddać ducha tamtych czasów, Fiedler spędził wiele czasu z lotnikami w bazie Northolt, towarzysząc im codziennie i zbierając ich historie.
Jednym z najbardziej barwnych momentów jego pobytu było… przelot akrobatyczny z legendarnym pilotem Janem Zumbachem. Po zakrapianym pożegnaniu, Zumbach zabrał Fiedlera na pokład samolotu, wykonując śmiałe manewry w powietrzu, które niemal przyprawiły obserwatorów na ziemi o zawał. Pisarz później wspominał z uśmiechem:
– "Szkoda, że nie przeleciałem się w ten sposób w trakcie pisania książki. Wiele rozdziałów byłoby bardziej realistycznych."
Literacki dorobek i wyzwania twórcze
Fiedler zadebiutował literacko w wieku 23 lat, publikując tomik wierszy "Czerwone światło ogniska". Choć jego pisarstwo osiągnęło wielki sukces, sam podkreślał, że pisanie było dla niego trudnym procesem. Niszczył wiele kartek, zanim osiągnął zadowalający efekt.
– "Im więcej usunie się dobrych fragmentów z książki, tym lepsza ona będzie," mawiał, cytując Ernesta Hemingwaya.
Pośmiertnie wydana książka Fiedlera "Kobiety mej młodości" (1989) to intymny zbiór wspomnień, który ukazuje pisarza z zupełnie innej strony.
Podróżnik, pisarz i miłośnik przyrody
Podczas swoich wypraw Fiedler nie tylko odkrywał nieznane miejsca, ale także angażował się w działania na rzecz przyrody. To dzięki niemu do poznańskiego Ogrodu Zoologicznego trafiły dwa brazylijskie niedźwiadki, które stały się atrakcją dla mieszkańców miasta.
Życie prywatne i spuścizna
Arkady Fiedler był dwukrotnie żonaty – najpierw z Janiną Ritterówną, a później z Włoszką Marią Macciarello. Zmarł w 1985 roku w Puszczykowie, gdzie dziś znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.
Jego spuścizna – zarówno literacka, jak i duchowa – pozostaje źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń. Arkady Fiedler nie tylko opisywał świat, ale także uczył, jak go kochać i chronić. Poznań może być dumny z tak wyjątkowego mieszkańca, którego życie było pełne pasji i przygód.