ŚwiatAmsterdam stworzył system dla ofiar przemocy domowej, które mogły ją zgłosić podając hasło w aptece

Amsterdam stworzył system dla ofiar przemocy domowej, które mogły ją zgłosić podając hasło w aptece

Amsterdam w porozumieniu z rządem krajowym stworzył system, w którym ofiary przemocy domowej miały możliwość zasygnalizowania problemu w aptece poprzez użycie hasła “mask 19”. Komitet Regionów alarmuje, że podczas lockdownu wzrosła liczba zgłaszanych przypadków przemocy domowej.

Amsterdam stworzył system dla ofiar przemocy domowej, które mogły ją zgłosić podając hasło w aptece

W opinii przyjętej na październikowej sesji plenarnej Europejski Komitet Regionów – unijny organ doradczy, w którym zasiadają samorządowcy – podkreślił, że strategia UE na rzecz równouprawnienia płci powinna uwzględniać skutki pandemii COVID-19. Europejskie miasta i regiony postulują ponadto, by środki naprawcze po koronakryzysie uwzględniały aspekt płci.

Zdaniem zasiadających w Komitecie Regionów samorządowców, pandemia COVID-19 uwidoczniła już istniejące nierówności, zwłaszcza różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Regionalny i lokalny barometr 2020 KR-u, wskazuje na wzrost liczby zgłaszanych przypadków przemocy domowej podczas lockdownu, chociaż nie ma jeszcze porównywalnych ogólnounijnych danych. Niektóre kraje, takie jak Litwa, odnotowały 20-procentowy wzrost przypadków przemocy domowej podczas trzytygodniowej izolacji. W ciągu dwóch pierwszych tygodni obostrzeń w Hiszpanii na numer alarmowy dla ofiar przemocy domowej łączono się o 18 proc. częściej.

W zaleceniach władze lokalne i regionalne wezwały do uznania je za partnerów strategicznych przy opracowywaniu, wdrażaniu i monitorowaniu strategii UE na rzecz równouprawnienia płci. W opinii odnotowano, że strategia została opracowana i opublikowana przed kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego wynikającym z pandemii COVID-19, w związku z czym jest niekompletna. Zaapelowano również o analizę, w jaki sposób kryzys jeszcze bardziej pogłębił dotychczasowe nierówności między kobietami a mężczyznami.

KR zwrócił uwagę, że pracownicy w niektórych sektorach zatrudnienia są szczególnie narażeni na zagrożenia związane z pandemią COVID-19 i potrzebują silniejszej ochrony socjalnej, bezpieczniejszych warunków pracy i lepszego wynagrodzenia. Ponieważ większość pracowników w tych sektorach to kobiety, skutki pandemii należy również uwzględnić w unijnej strategii na rzecz równouprawnienia płci. Zdaniem samorządowców, w świetle nowej sytuacji pandemicznej należy rozpatrywać takie kwestie jak przemoc ze względu na płeć, która nasiliła się w związku z lockdownem, trudności napotykane przez wiele kobiet w całej UE w łączeniu telepracy z obowiązkami opiekuńczymi oraz fakt, że kobiety znalazły się na pierwszej linii frontu podczas pandemii, jako pracownice służby zdrowia i handlu detalicznego, opiekunki dzieci i osób starszych, pracownice domowe itp.

“Kobiety są bardziej narażone na skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią” – podkreśliła premier rządu wspólnoty autonomicznej La Rioja (Hiszpania) Concha Andreu. “Należy to zatem w pełni uwzględnić w planach odbudowy i zwiększania odporności, które zostaną zainicjowane w przyszłym roku. W opinii proponujemy też, by w europejskim semestrze i sprawozdaniu na temat praworządności wzięto pod uwagę osiągniętą równość płci” – dodała.

Władze lokalne i regionalne wnoszą do unijnych instytucji o usystematyzowane włączenie w unijną sieć na rzecz zapobiegania przemocy ze względu na płeć oraz we wdrażanie kampanii uświadamiającej i informacyjnej, która zostanie rozpoczęta na szczeblu UE. Zdaniem Komitetu ma ona kluczowe znaczenie dla przełamania stereotypów związanych z płcią. Wzywają również do odpowiedniego finansowania polityki równości płci za pomocą programów wspieranych z długoterminowego budżetu UE na lata 2020–2027.

Sfera władzy politycznej jest jedną z najbardziej problematycznych pod względem zróżnicowania sytuacji kobiet i mężczyzn. Obecnie na europejskiej arenie politycznej działa 1 mln samorządowców wyłonionych w wyborach lokalnych i regionalnych, lecz tylko około 30 proc. z nich to kobiety. Jak wskazano w opublikowanym w 2019 r. badaniu Rady Gmin i Regionów Europy na temat obecności kobiet w polityce, jedynie 29 proc. radnych lokalnych w Europie to kobiety, a odsetek burmistrzyń wynosi zaledwie ok. 15 proc. W Komitecie Regionów kobiety stanowią jedynie 23 proc. członków.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 27 państw członkowskich. Jego misją jest włączenie samorządów w proces decyzyjny UE. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zasięgają opinii Komitetu w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta.

Wybrane dla Ciebie