Afera korupcyjna w Łodzi.
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, we współpracy z Prokuraturą Okręgową, zatrzymali 13 osób podejrzanych o korupcję menedżerską. Wśród zatrzymanych znajdują się prezesi łódzkich spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorcy z branży instalacyjno-montażowej. Za te działania grozi im kara do 5 lat więzienia.
Policjanci rozpoczęli śledztwo w 2021 roku, odkrywając przestępczy proceder sięgający 2011 roku. Sprawa wymagała dużego zaangażowania i wiedzy ze strony funkcjonariuszy, którzy stopniowo łączyli różne wątki i osoby zamieszane w korupcję. Dzięki temu ustalili modus operandi sprawców.
Mechanizm Korupcji
Przedstawiciele jednej z firm działających w Łodzi, w zamian za korzyści majątkowe, weszli w układ korupcyjny z prezesami spółdzielni mieszkaniowych. Umowy dotyczyły wymiany urządzeń pomiarowych w budynkach wielorodzinnych, które realizowały preferowane podmioty gospodarcze. W zamian za faworyzowanie przy przetargach, prezesi otrzymywali łapówki. Prace instalacyjno-montażowe obejmowały m.in. wymianę wodomierzy, podzielników elektrycznych i głowic termostatycznych. Wykonawcy doliczali do faktur dodatkowe kwoty, co przy dużej ilości urządzeń dawało znaczące korzyści majątkowe.
Pierwsze Zatrzymania
Pierwsza akcja zatrzymań miała miejsce 10 i 11 czerwca 2024 roku. Policjanci weszli do 22 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, zatrzymując 5 osób w wieku od 27 do 50 lat. Byli to wykonawcy i podwykonawcy prac instalacyjno-montażowych. Podczas przeszukań zabezpieczono dokumentację, która doprowadziła do kolejnych przestępców.
Kolejne Zatrzymania
Następne zatrzymania i przeszukania miały miejsce 3 i 4 lipca 2024 roku. 50 policjantów weszło do 15 lokalizacji, zatrzymując 8 osób w wieku od 39 do 70 lat, w tym prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Zatrzymani podejrzani są o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za faworyzowanie przy przetargach.
Skutki i Dalsze Działania
Policjanci zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 125 000 zł. Zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych na łączną kwotę około 150 000 zł. Wobec prezesów zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policyjny oraz zawieszenie w czynnościach członka Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej na czas trwania postępowania.
Za zarzucane przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze kontynuują swoje działania, aby ujawnić wszystkie aspekty tego przestępczego procederu.