78. rocznica wybuchu buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II
Na terenie byłego obozu śmierci Treblinka II odbyły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu buntu więźniów obozu, który rozpoczął się 2 sierpnia 1943 r. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, samorządu i członkowie korpusu dyplomatycznego.
– Mówiono tym biednym, przerażonym ludziom, że jadą do pracy na Wschód. Wschód kończył się tutaj – podkreśliła Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
– Nie wolno nam zapominać o tym, co wydarzyło się w Treblince. Kiedy odejdą ostatni świadkowie, to my będziemy mieli obowiązek nieść dalej te opowieść, przestrogę, pamięć – mówiła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Powstanie w Treblince zorganizowali członkowie obozowej konspiracji. Udało im się zdobyć broń z niemieckiego magazynu i wstępnie planowali opanować i zniszczyć obóz zagłady. Ostatecznie z ponad 800 osób jedynie 200 udało się wydostać z obozu. Końca wojny doczekało niespełna 70. Po powstaniu Niemcy za wszelką cenę chcieli to miejsce wymazać z map i pamięci. W listopadzie 1943 r. baraki i komory gazowe wysadzono w powietrze, teren zaorano i obsiano łubinem.