Kraków363 pary starały się o dofinansowanie in vitro w Krakowie. Wszystkie je dostaną

363 pary starały się o dofinansowanie in vitro w Krakowie. Wszystkie je dostaną

Wszystkie 363 pary, które wnioskowały o dofinansowanie do procedury zapłodnienia metodą in vitro w 2023 roku w Krakowie wezmą udział w programie – poinformował magistrat. Na realizację tego zadania miasto przeznaczy w tym roku 1,8 miliona złotych. To druga edycja miejskiego programu dofinansowań. Zakwalifikowano do niego prawie dwukrotnie więcej par niż w roku poprzednim.

363 pary starały się o dofinansowanie in vitro w Krakowie. Wszystkie je dostaną

To druga edycja miejskiego programu. W poprzednim roku zakwalifikowano do niego jedyne 201 par. Zainteresowanie było jednak tak duże, że część osób starających się o dotację już kilka godzin po rozpoczęciu zapisów nie mogło przesłać zgłoszenia – pula wyczerpała się jeszcze tego samego dnia i niektóre pary nie mogły skorzystać z oferty miasta. Dlatego samorząd zwiększył kwotę przeznaczoną na to zadanie z miliona w 2022 roku na 1,8 miliona złotych w roku 2023.

Każda zakwalifikowana do programu para otrzymuje dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w kwocie pięciu tysięcy złotych lub jednej procedury adopcji zarodka w kwocie 2,5 tysiąca złotych – przekazał Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

Jak podkreślają urzędnicy, dokumenty merytorycznie sprawdzały placówki medyczne, oceniając, które pary spełniają kryteria włączenia i czy nie ma przeciwwskazań wykluczających z programu.

Kryteria programu zakładają, że para musi mieszkać w Krakowie, kobieta musi być w wieku od 20 do 42 lat i musi spełniać ustawowe warunki rozpoczęcia terapii pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro. Para musi też zgodzić się na samodzielne finansowanie przechowywania kriokomórek.

Wybrane dla Ciebie