Świat3,4 mln dzieci w Pakistanie potrzebuje „natychmiastowego wsparcia ratującego życie” po powodziach

3,4 mln dzieci w Pakistanie potrzebuje „natychmiastowego wsparcia ratującego życie” po powodziach

Według UNICEF “superpowodzie” w Pakistanie spowodowały, że 3,4 miliona dzieci potrzebuje „natychmiastowego wsparcia ratującego życie”.

3,4 mln dzieci w Pakistanie potrzebuje „natychmiastowego wsparcia ratującego życie” po powodziach

Powodzie – spowodowane rekordowymi deszczami monsunowymi i nazwane przez jednego ministra mianem „najgorszej katastrofy humanitarnej od dekady” – dotknęły łącznie 16 milionów dzieci, powiedział przedstawiciel UNICEF w Pakistanie Abdullah Fadil po swojej wizycie w południowej prowincji Sindh w tym tygodniu.

Szacunki te pojawiły się, gdy Krajowy Urząd ds. Zarządzania Katastrofami zaktualizował liczbę ofiar śmiertelnych powodzi od połowy czerwca do 1545 osób, w tym 552 dzieci.

Tymczasem urzędnicy w kraju ostrzegają, że opłaty za przejazd prawdopodobnie wzrosną, ponieważ liczba zgonów jest coraz mniejsza, a choroby, takie jak gorączka denga, rosną.

Azra Pechuho, minister zdrowia w południowej prowincji Sindh – jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, w których wiele szkół i innych obiektów pozostaje zamkniętych, powiedział, że istnieje teraz „stan wyjątkowy” spowodowany ogromną ilością stojącej wody, która zapewnia doskonałą rozmnażanie warunki dla komarów Aedes do rozprzestrzeniania wirusa denga.

Fadil z UNICEF powiedział, że sytuacja w Sindh jest „ponad ponura”, ponieważ wiele niedożywionych dzieci zmaga się z chorobami, takimi jak biegunka, malaria i gorączka denga, a także bolesnymi chorobami skóry.

„Dziewczyny i chłopcy w Pakistanie płacą cenę za katastrofę klimatyczną, która nie jest ich przyczyną” – powiedział Fadil.

Małe dzieci żyją na świeżym powietrzu ze swoimi rodzinami, bez wody pitnej, żywności i środków do życia – narażone na wiele nowych zagrożeń i zagrożeń związanych z powodzią” – powiedział Fadil. Matki, wiele wycieńczonych, anemicznych i niedożywionych, również nie były w stanie karmić piersią swoich dzieci.

„Witalna infrastruktura … została zniszczona i uszkodzona, w tym tysiące szkół, wodociągów i placówek opieki zdrowotnej” – dodał.
Wybrane dla Ciebie