Wodociągi w gminach wiejskich w fatalnym stanie. Co piją mieszkańcy?
NIK ostrzega – większość wodociągów na terenach gmin wiejskich nie spełnia odpowiednich kryteriów i parametrów wody. Podczas przeprowadzonych kontroli, w sieciach wodociągowych stwierdzono występowanie manganu, ołowiu i bakterii coli.
Zdaniem NIK, “przedsiębiorstwa wodociągowe są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi”. Wnioski wyciągnięto po skontrolowaniu 12 wiejskich gmin.
Podczas badań stwierdzano np. nieodpowiednią jakość i parametry wody, z uwagi np. na obecność bakterii grupy coli, które znaleziono w 7 z 12 kontrolowanych przedsiębiorstw, a także przekraczanie parametrów pierwiastków chemicznych, takich jak mangan, żelazo i ołów.
Jednocześnie, NIK zauważa, że pomimo o wiele niższej jakości wody i warunkowe dopuszczenie jej do spożycia, odbiorcy musieli uiszczać za jej dostawy pełną cenę, co zdaniem Izby jest jest niezgodne z zasadami uczciwej wymiany.
W ośmiu przypadkach wykazano również brak przeprowadzonych okresowych kontroli wodociągowych obiektów budowlanych, co oznacza, że nie sprawdzono np. czy były one utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym i użytkowane w sposób zgodny z przeznaczeniem.
Niemal wszystkie skontrolowane przedsiębiorstwa zawierały umowy z konsumentami w sposób nierzetelny.