PolskaW Warszawie po raz 19. wręczono nagrody Ubi Caritas za 2020 rok

W Warszawie po raz 19. wręczono nagrody Ubi Caritas za 2020 rok

W prawosławnej katedrze pw. Św. Marii Magdaleny w Warszawie po raz 19. odbyła się w sobotę ekumeniczna gala wręczenia nagród Ubi Caritas. Nagrody przyznawane są za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych.

W Warszawie po raz 19. wręczono nagrody Ubi Caritas za 2020 rok

Gala Ubi Caritas zorganizowana została po raz dziewiętnasty. Podczas niej osoby wyróżnione za działalność charytatywną odebrały symboliczne nagrody. Caritas Polska nagrodziła statuetkami “Świętej Faustyny”, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowała laureatów statuetką “Miłosiernego Samarytanina”, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przyznaje nagrodę im. ks. biskupa Jana Niewieczerzała, a Eleos Kościoła prawosławnego nagrodę “Dłoni Miłosierdzia”.

W tym roku 19. gala wręczenia nagród Ubi Caritas odbyła się w prawosławnej katedrze pw. Św. Marii Magdaleny w Warszawie.

“Akt miłosierdzia wobec bliźniego jest jednocześnie darem dla pomagającego” – powiedział dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki dziękując wyróżnionym i nagrodzonym za “mądrość” i obecność w życiu potrzebujących. “Jesteście ludźmi o różnych profesjach i różnych talentach, żywym świadectwem, że każdy może poświęcić swój czas oraz środki, by pomagać potrzebującym” – podkreślił ks. Iżycki.

“Dziękuję Bogu za wasze wrażliwe serca i pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą nie tylko własne potrzeby, ale i potrzeby innych; za wsze uszy, które słyszą prośby, nawet te niewypowiedziane” – napisał w liście do uczestników gali przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polsk bp Wisław Szlachetka.

Caritas Polska przyznała wyróżnienia w trzech kategoriach: darczyńca, świadectwo oraz współpraca. W pierwszej nagrodę główną otrzymał Janusz Kmiecik – prezes PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej nominowany przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Natomiast wyróżnieni zostali: firma P.P.U.H. Ankop Anatol Wrona z Łańcuta z Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Grupa Producentów Agros Sp. z.o.o. – zrzeszająca rolników i sadowników z Kujaw z Caritas Diecezji Bydgoskiej.

W kategorii świadectwo nagrodę główną otrzymała s. Hiacynta Popiel ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, kierownik Domu Matki i Dziecka w Przemyślu nominowana przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wyróżnieni zaś zostali wolontariusze: Krystian Morys z Caritas Archidiecezji Katowickiej, Bogumiła Marzec z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Urszula Antosz-Rekucka z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W kategorii współpraca nagrodę główną otrzymał Ryszard Jędruch – wójt gminy Tryńcza z Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Jednym z owoców współpracy jest powołane w 2018 r. Centrum Integracji Społecznej, gdzie codziennie wsparcie otrzymuje 40 osób dotkniętych bezrobociem i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wyróżnienia otrzymali: Anna Tarnawska – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Ewa Najdek – wykwalifikowana pielęgniarka zaangażowana w letni wypoczynek dla dzieci z Caritas Diecezji Elbląskiej.

Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos w bieżącym roku walki z pandemią nie przyznała nagród głównych.

“Nie oznacza to, że zabrakło nam osób angażujących się w działalność pomocową. Wręcz odwrotnie, było ich tak wielu, że przyznanie dwóch nagród byłoby po prostu nietaktem” – powiedział ks. Doroteusz Sawicki. Kapituła przyznała za to 8 wyróżnień w trzech kategoriach.

Dyplomem uznania “Dłonie Miłosierdzia 2020”, w kategorii świadectwo miłosierdzia uhonorowani zostali: Elżbieta Cetra i Bogumiła Suszc. W kategorii “Współpraca z ELEOS” wyróżnienie otrzymali nauczyciele: Halina Szymaniuk i Marek Tofiluk. Natomiast w kategorii nagroda specjalna uhonorowano kierowników “Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego”: Dorotę Maksymiuk, Katarzynę Kozłow, Ewę Krysztopowicz i Katarzynę Zagrzywiec.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nagrodę główną “Miłosierny Samarytanin” przyznała swojemu wieloletniemu doradcy ks. Klausowi-Dieterowi Kottnikowi. Był on przewodniczącym zarządów kilku instytucji, w latach 2007–2010 pełnił funkcję prezydenta Diakonii Niemieckiej. Obecnie jest przewodniczącym Misji Dworcowej, organizacji pomocowej, która jest w Niemczech wspólną inicjatywą Diakonii i Caritasu.

Natomiast Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w tym roku nie przyznała nagrody im. Ks. Bp. Jana Niewieczerzała.

Uroczystości uświetnił występ kwartetu Muzyki Cerkiewnej – Katapetasma. (PAP)

Wybrane dla Ciebie