W pierwszym dniu akcji “Znicz” zginęły 4 osoby, a 92 zostały ranne
Podczas pierwszego dnia tegorocznej akcji “Znicz” doszło do 75 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a 92 zostały ranne – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali też 150 nietrzeźwych kierowców.
Jak przekazał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, tegoroczna akcja “Znicz” rozpoczęła się w czwartek rano, 31 października. Według policyjnych statystyk podczas pierwszego dnia akcji “Znicz” doszło do 75 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a 92 zostały ranne. W czwartek policjanci zatrzymali też 150 nietrzeźwych kierowców.
W akcji “Znicz”, która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.
Podinspektor Radosław Kobryś w rozmowie z PAP wskazywał, że priorytetem tegorocznej akcji “Znicz” będzie regulacja ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały. “Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia” – powiedział.
Policjanci będą się też przyglądali, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów. “Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie” – zapowiedział Kobryś.
Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu – sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.
Równolegle do akcji “Znicz” trwa trzecia edycja wspólnej akcji informacyjno-edukacyjnej policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku hasło brzmi: “Nie zabijaj – jedź bezpiecznie!”. Jak wskazuje policja, jest to apel do kierowców o przestrzeganie przepisów i przyjęcie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Te wszystkie działania wesprze spot przypominający o noszeniu elementów odblaskowych, emitowany na ekranach w całym kraju. “Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego” – podkreśla Komenda Główna Policji.
Z danych KGP wynika, że w czasie ubiegłorocznego listopadowego święta, gdy również prowadzono akcję “Znicz”, doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.