USA przyznały się do wysyłania pocisków HARMs bez oficjalnego informowania opinii publicznej
Pentagon ogłosił w poniedziałek, że Stany Zjednoczone wysłały pociski antyradarowe dla ukraińskich samolotów w celu wycelowania w rosyjskie systemy radarowe, co oznacza, że po raz pierwszy Departament Obrony potwierdził wysłanie wcześniej nieujawnionego pocisku na Ukrainę.
Colin Kahl, podsekretarz obrony ds. polityki, powiedział na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone wysłały „liczbę” pocisków, nie precyzując, ile Stany Zjednoczone dostarczyły ani kiedy zostały wysłane. Kahl nie powiedział jednoznacznie, jaki rodzaj pocisku antyradiacyjnego został wysłany. Przedstawiciel obrony powiedział CNN, że typ pocisku wysłanego to AGM-88 High-Speed Anti-Radiation Missile (HARM).
Produkowane przez Raytheon HARM mają zasięg przekraczający 30 mil, według amerykańskich sił powietrznych, co czyni je jedną z broni o większym zasięgu, które USA dostarczyły Ukrainie. Pociski mogą być wykorzystywane do atakowania rosyjskich przeciwlotniczych systemów radarowych, takich jak S-400, które bardzo utrudniają ukraińskim siłom powietrznym operowanie nad dużymi obszarami ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
Pociski mogą również celować w rosyjskie radary przeciwbateryjne, których Rosja używa do namierzania ukraińskiej artylerii. Kahl powiedział, że pociski zostały wysłane „w ostatnich paczkach [Presidential Drawdown Authority]”, ale pięć ostatnich paczek, datowanych na 1 lipca, nie wspomina o HARMach.
Wskazał na części zamienne do Mig-29, które Stany Zjednoczone pomogły wysłać na Ukrainę, aby utrzymać latanie myśliwców z czasów sowieckich. Następnie Kahl wspomniał o pociskach, mówiąc, że „mogą mieć wpływ na rosyjskie radary i inne rzeczy”.
Ukraińcy nie przyznali się publicznie do otrzymywania lub używania HARM-ów. W ostatnich dniach raporty open source wykazały pozostałości czegoś, co wydaje się być płetwą pocisku HARM, który wycelował w rosyjską pozycję na Ukrainie. Kahl poinformował o pociskach podczas briefingu na temat najnowszego pakietu broni Pentagonu o wartości 1 miliarda dolarów dla Ukrainy, największego do tej pory pakietu broni amerykańskiej.
Pakiet koncentrował się na dostawach amunicji do niektórych kluczowych systemów uzbrojenia wysyłanych przez USA na Ukrainę. Obejmuje to system rakietowy artylerii wysokiej mobilności (HIMARS), który ukraińskie wojsko skutecznie wykorzystywało do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia, składów amunicji i nie tylko, a także haubic M777, które były kluczowym elementem walki w Donbasie. region wschodniej Ukrainy.
Kahl powiedział, że Rosja poniosła do tej pory w konflikcie około 70 000-80 000 ofiar wojennych, w tym zabitych i rannych.
Dodał też, że Rosja straciła od 3 do 4 tysięcy pojazdów opancerzonych. W ramach najnowszego pakietu Stany Zjednoczone zobowiązały się wysłać Ukrainie łącznie 9,1 miliarda dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od początku rosyjskiej inwazji pod koniec lutego.