Upadek Evergrande: Chiński gigant nieruchomości z ogromnymi stratami w wysokości 81 miliardów dolarów
Evergrande, chiński gigant nieruchomości, został mocno dotknięty kryzysem, który doprowadził do strat w wysokości 81 miliardów dolarów. Spółka, która nie spłaciła swoich długów do końca 2021 roku, ujawniła inwestorom w Hongkongu swoje od dawna zaległe zyski.
Evergrande boryka się z długami szacowanymi na 300 miliardów dolarów. Ogromne straty pokazują, jak mocno deweloperem wstrząsnął kryzys na rynku nieruchomości w drugiej co do wielkości gospodarce świata w ostatnich latach.
W zgłoszeniach na giełdę w Hongkongu w poniedziałek wieczorem firma odnotowała stratę w wysokości 476 miliardów juanów w 2021 roku i 105,9 miliardów juanów w zeszłym roku. Stało się tak, ponieważ przychody spadły o ponad połowę w ciągu dwóch lat.
Evergrande stwierdził, że straty spowodowane były wieloma czynnikami, w tym spadkiem wartości nieruchomości i aktywów, a także wyższymi kosztami finansowania zewnętrznego. Akcje spółki, niegdyś najlepiej sprzedające się wśród deweloperów w Chinach, zostały zawieszone w obrocie od marca ubiegłego roku.
Dlaczego ludzie w Chinach przestali spłacać swoje kredyty hipoteczne
Dotknięty kryzysem Evergrande oferuje plan restrukturyzacji
Chińska branża nieruchomości była wstrząśnięta, gdy w 2020 roku wprowadzono nowe przepisy kontrolujące kwoty, jakie mogą pożyczać duże firmy z branży nieruchomości. W następnym roku Evergrande nie dotrzymał kluczowego terminu i nie zapłacił odsetek od około 1,2 miliarda dolarów międzynarodowych pożyczek.
Jego kłopoty finansowe odbiły się echem w całym sektorze nieruchomości w kraju, a wielu innych deweloperów nie spłacało swoich długów i pozostawiło niedokończone projekty budowlane w całym kraju.
Na początku tego roku Evergrande ujawnił plany restrukturyzacji swojego zadłużenia zagranicznego, które wynosi około 20 miliardów dolarów. Firma zgromadziła długi w wysokości ponad 300 miliardów dolarów, gdy agresywnie się rozwijała, stając się jedną z największych firm w Chinach.
W ciągu ostatnich półtorej dekady ekspansja firmy obejmowała wiele branż, w tym sport, rozrywkę i produkcję pojazdów elektrycznych. W 2010 roku Evergrande przejął Guangzhou FC i przemianował go na Guangzhou Evergrande Taobao FC.
Dzięki zastrzykowi nowych środków drużyna została wzmocniona i od razu wywalczyła awans do najwyższej chińskiej ligi piłkarskiej. Od 2011 roku ośmiokrotnie zdobywali tytuł chińskiej Super League, w tym siedem sezonów z rzędu.
W zeszłym roku klub spadł z Super League, a plany Evergrande dotyczące stadionu wartego 1,8 miliarda dolarów zostały wstrzymane. Klub powrócił również do swojej poprzedniej nazwy, Guangzhou FC.