Tradycja, która ma co najmniej 200 lat. Spycimierz przykryty kwietnymi dywanami z okazji Bożego Ciała
W Boże Ciało ulice Spycimierza, region Łodzi, centralna Polska, jak co roku, pokryły bzy, jaśminy, peonie i wszystkie inne kwitnące w maju i czerwcu kwiaty. Lokalni mieszkańcy układają z nich słynne dywany. Tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została niedawno wpisana na listę UNESCO. – To jest duża frajda. My jesteśmy z tego bardzo dumni. Bardzo nas cieszy, że tak wiele osób przyjeżdża podziwiać naszą ciężką pracę – podkreśla pani Małgorzata, która brała udział w tworzeniu kwiatowych dywanów.
“Spycimierski dywan kwiatowy” usypywany jest najczęściej z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Są to kwiaty dzikich róż, czerwonych polnych maków, modrych chabrów, jaśminów, rumianków, bzów, kosaćców, białej i kolorowej akacji, żarnowca, piwonii, koralowej kaliny i kolorowych łubinów.
Do dekoracji używane są nie tylko kwiaty, ale i szyszki, liście paproci, palmy, kwiaty i liście kasztanowca, mech, bukszpan, pałka wodna, kora, nasiona różnych roślin i pocięta trawa – wszystko, co pięknie wygląda i pachnie, w zależności pomysłu twórców. Wzory i formy ich wykonania każdego roku różnią się od siebie i zależą od inwencji autorów danej kompozycji.
Od 2021 roku tradycja układania dywanów została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Decyzję o wpisie podjął Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu. Przy tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślało, że “tradycja dywanów kwiatowych, która towarzyszy procesjom Bożego Ciała, istnieje na ziemiach polskich nieprzerwanie od ponad 200 lat”.