Szwedzi coraz mniej popierają politykę otwartych drzwi w obliczu wzrostu przestępczości i bezrobocia
Szwecja, kraj, który zawsze był symbolem przyjęcia i integracji imigrantów, teraz jest w ogniu krytyki ze względu na rosnącą przestępczość i bezrobocie. Tzw. polityka otwartych drzwi, przez lata będąca filarem szwedzkiego podejścia do migracji, jest obecnie poddawana pod znak zapytania przez coraz większą część społeczeństwa.
Od lat Szwecja jest jednym z najbardziej otwartych krajów Europy, jeżeli chodzi o przyjmowanie imigrantów. W samym tylko 2015 roku kraj przyjął ponad 160 tys. uchodźców, co stanowi najwyższy odsetek na mieszkańca w całej Unii Europejskiej. Jednak nowe badania wskazują, że poparcie dla tej polityki spada. Coraz więcej obywateli wyraża obawy związane z wpływem imigracji na bezpieczeństwo i stabilność ekonomiczną kraju.
Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że odsetek Szwedów, którzy popierają politykę otwartych drzwi, spadł do najniższego poziomu w ostatnich latach. Na podstawie tych danych, analitycy zaczynają pytać, czy Szwecja jest na krawędzi zmiany swojego podejścia do imigracji.
Przyczyną tego trendu jest najprawdopodobniej rosnąca przestępczość, szczególnie w rejonach o wysokim poziomie imigracji. Raporty policyjne i medialne wskazują na wzrost przestępstw z użyciem przemocy, w tym strzelanin i ataków z użyciem noży. Wzrost przestępczości jest związany przede wszystkim z problemami integracji niektórych grup imigrantów.
Drugi czynnik wpływający na obecne nastroje w społeczeństwie to bezrobocie. Mimo ogólnego dobrobytu, Szwecja boryka się z rosnącym bezrobociem, szczególnie wśród młodych imigrantów. Według ostatnich badań, stopa bezrobocia wśród osób urodzonych za granicą jest znacznie wyższa niż wśród rdzennych Szwedów.
Te dwa czynniki – przestępczość i bezrobocie – wydają się mieć znaczący wpływ na opinię publiczną. Jak wynika z badań, obecnie tylko 37% Szwedów uważa, że ich kraj powinien nadal przyjmować uchodźców na obecnym poziomie, w porównaniu z 60% w 2015 roku.
Zmiana nastrojów w Szwecji jest znakiem, że społeczeństwo zaczyna dostrzegać negatywne skutki polityki otwartych drzwi. Wygląda na to, że kraj ten staje przed trudnym wyborem pomiędzy utrzymaniem swojej tradycyjnej postawy otwartości a zabezpieczeniem stabilności społecznej i ekonomicznej.