Smartfonowe aplikacje dbają o psychikę podczas epidemii
Specjaliści z Northwestern University stworzyli zestaw smartfonowych apek, które pomagają pozbyć się lęku, depresji i innych dolegliwości związanych z pandemią. Apki dostępne są dla systemów Android i na urządzenia Apple, a badacze oferują też listę rad na ten trudny czas.
Jeśli ktoś czuje lęk przed koronawirusem, martwi się, jest przygnębiony lub samotny, pomóc może mu IntelliCare Hub- zestaw aplikacji, które, według badań znacząco pomagają obniżyć poziom lęku i poprawić nastrój.
“Apki te oferują zdalną terapię pozwalającą uniknąć depresji i lęków w czasie społecznej izolacji. Są tak opracowane, aby można było je łatwo wkomponować w życie i aby mogły pomóc milionom ludzi szukających wsparcia, ale nie mogą dostać się do gabinetu terapeuty” – twierdzi prof. David Mohr, współautor publikacji, która ukazała się na łamach pisma “JAMA Psychiatry”.
Przed epidemią, aż 20 proc. Amerykanów każdego roku cierpiało z powodu silnych lęków lub depresji – alarmują naukowcy. Teraz, według nowych badań, odsetek ten mógł się aż potroić.
Jednocześnie przed pandemią tylko 20 proc. osób z problemami psychicznymi korzystało z właściwej pomocy.
“Liczba Amerykanów otrzymujących pomoc jest z pewnością niższa, niż wcześniej” – ostrzega prof. Mohr.
Aplikacje pomagają użytkownikom osiągnąć kilka celów – odstresować się, ograniczyć martwienie, odnaleźć większy sens życia, docenić swoje mocne strony, czy radzić sobie z codziennymi zadaniami.
Z dodatkiem coachingu były one skuteczne aż w 60 proc., podobnie do tradycyjnej psychoterapii. Pomagały także, działając samodzielnie.
“Uczestnicy korzystali z IntelliCare w czasie obejmującego osiem tygodni coachingu i później, co jest ważne, ponieważ ludzie często odkładają wspierające zdrowie psychiczne aplikacje, zanim terapia się zakończy” – mówi kierująca badaniami prof. Andrea Graham.
W testach, zorganizowanych jako badanie kliniczne wzięło 146 osób z lękami lub depresją. 74 ochotników otrzymało terapię z pomocą apek, a reszta stanowiła grupę kontrolną.
Jeśli ktoś się martwi pandemią, np., tym że zachoruje, może to stać się źródłem kłopotów – mówią naukowcy.
“Takie myślenie może wywołać zdenerwowanie i wpłynąć na codzienne aktywności. Można wtedy użyć aplikacji Thought Challenger, która pozwala zmierzyć się z negatywnymi myślami i zmienić je w coś bardziej pozytywnego i realistycznego. Apka pozwala podać w wątpliwość dowody na to, że myśli są w 100 proc. prawdziwe i sprawdzić, czy nie pojawił się negatywny wzór myślenia. Potem apka może poprowadzić użytkownika w zmianie myślenia na “mogę wiele zrobić, aby pozostać zdrowym, np. myć ręce” – wyjaśnia prof. Graham.
Twórcy aplikacji dają także 10 porad, jak sobie radzić w czasie pandemii:
1. Bądź dobry dla siebie.
Można teraz doświadczać fal emocji i negatywnych myśli. Warto traktować siebie z dobrocią i zrozumieniem oraz przypominać sobie dobre rzeczy, które teraz się robi.
2. Bądź życzliwy dla innych.
Dystans społeczny oznacza spędzanie większej ilości czasu z niewielką liczbą ludzi. Może to powodować napięcia i stres. Pomoże docenianie pozytywnych rzeczy, które osoby z otoczenia mówią i robią. Dobre traktowanie innych pomaga zmniejszyć napięcie i poczuć się lepiej.
3. Rób rzeczy, które lubisz i które sprawiają, że czujesz się dobrze.
W tym czasie robienie sprawiających przyjemność rzeczy może być utrudnione. Ale pomaga to utrzymać psychiczne zdrowie, ponieważ sprawia, że człowiek czuje się lepiej. Warto więc starać się robić to, co uważa się za sensowne lub sprawia radość.
4. Utrzymuj swoją rutynę.
Pandemia u wielu osób spowodowała zaburzenia cyklu dnia. Dobrze jest więc pomyśleć, jak stworzyć nową rutynę lub przystosować wcześniejszą. W ten sposób można zwiększyć uporządkowanie dnia.
5. Wysypiaj się.
W stresie i przygnębieniu może być trudno zasypiać, albo też śpi się dłużej, niż zwykle. Warto więc starać się zasypiać i wstawać o stałej porze, zarówno w czasie tygodnia, jak i w weekendy.
6. Dobrze się odżywiaj i ruszaj się.
Zbilansowana dieta i ruch pomagają poczuć się lepiej i podnieść nastrój.
7. Jeśli trzeba, zrób sobie przerwę od wiadomości.
Jesteśmy zwykle zalewani informacjami. Jeśli kogoś wszechobecne newsy zbyt denerwują i martwi, dobrze zrobi, jeśli ograniczy kontakt z nimi.
8. Weryfikuj negatywne myśli.
Informacje o pandemii mogą rodzić negatywne, często nierealistyczne myśli, które wpływają na samopoczucie. Można jednak się im przyjrzeć i zmienić na bardziej zgodne z prawdą.
9. Twórz pozytywne doświadczenia i emocje.
Wielu rzeczy nie można teraz kontrolować. Jednak z pewnością można zadbać o stworzenie pozytywnych doświadczeń i emocji, na przykład przez wspominanie przyjemnych zdarzeń, wyrażanie wdzięczności i dobre traktowanie innych.
10. Patrz w przyszłość.
Pomoże też pamiętanie, że wszystko wróci do normy, nawet, jeśli nie wiemy, kiedy. Jeśli możemy zachować nadzieję i wypatrywać lepszych czasów, pomoże to nam pozostać w pozytywnym nastawieniu już teraz.
Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/nu-ahc051920.php https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2766444?resultClick=1 https://intellicare.cbits.northwestern.edu/