Skutki pożaru w Czarnobylu. Ogień nie przeniósł się na magazyn odpadów nuklearnych ani sarkofag nad dawną elektrownią atomową
Ukraińskie władze poinformowały o ugaszeniu pożarów w pobliżu dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Ogień trawił lasy w pobliżu strefy wykluczenia od 4 kwietnia. Jak poinformowano, poziomy promieniowania pozostają w normie. Władze pokazały zdjęcia lotnicze terenu, na którym widać, jak blisko pożar lasów zbliżył się do sarkofagu nad dawną elektrownią atomową. Łącznie spłonęło ponad 200 ha lasu i kilka opuszczonych wiosek.
Władze podkreślają, że pożar nie przeniósł się na miasto Prypeć, ani na magazyn odpadów nuklearnych, ani na teren byłej elektrowni atomowej, w tym reaktora nr 4, który 1986 r. uległ awarii.
W wyniku katastrofy, bezpośrednio po wybuchu, zginęło co najmniej 30 osób – 28 z nich w wyniku napromieniowania, a 2 od poparzeń. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. W jej efekcie ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys osób.
W maju 1986 r. w akcji gaśniczej i zabezpieczającej teren elektrowni brało udział 450 osób. W ciągu kilku lat 170 z nich zmarło.
Raport Lekarzy Przeciw Wojnie Nuklearnej szacuje liczbę przypadków raka tarczycy powstałych z powodu promieniowania na minimum 10 tys. oraz kolejne 50 tys. prawdopodobnych. Ponadto w wyniku katastrofy doszło do 10 tys. deformacji płodów i śmierci 5 tys. niemowląt.
W 30. rocznicę katastrofy ukończono budowę kopuły nad budynkiem elektrowni. Jej koszt wyniósł blisko 500 mln euro. Konstrukcja o wysokości 100 metrów i masie blisko 30 tysięcy ton za zabezpieczyć rejon na kolejne 100 lat.