Sinice w Bałtyku. Zamknięte kąpieliska w Gdańsku i w Gdyni
Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych w niedzielę, 20 sierpnia, wynika, że na nadmorskich kąpieliskach ponownie pojawiły się sinice – na razie problem dotyczy kilku miejsc w Gdyni i w Gdańsku. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. Na plaży w Łebie pojawiła się także czerwona flaga, ale w związku z bakteriami E. coli w wodzie.
Sanepid na swojej stronie internetowej codziennie informuje o tym, w jakich kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Ofiarami sinic niemal każdego roku, szczególnie w sezonie wakacyjnym, padają kąpieliska na wybrzeżu Bałtyku. Czynnikami, które wpływają na ich zakwit, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Danych na temat stanu wody i bezpieczeństwa kąpieli dostarcza systematycznie w swoim serwisie Główny Inspektorat Sanitarny, który opracował specjalną mapę z listą kąpielisk, adresami oraz znacznikami, które pomagają dokładnie zapoznać się z niebezpiecznymi miejscami.
Z danych zamieszczonych w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w niedzielę, 20 sierpnia, wynika, że sinice pojawiły się na kąpieliskach (dane z godziny 13.00): Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Gdańsk Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno. Na jednym z kąpielisk w Łebie (Kąpielisko przy plaży A) jest zakaz kąpieli spowodowany bakteriami E. Coli.