Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami
Sejm uchwalił w piątek (26.05) rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.
Przed głosowaniem głos zabrał wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak stwierdził, ustawa o świadczeniu wspierającym ma “charakter epokowy”.
– To jest zasadnicza zmiana w polityce społecznej, w podejściu także do osób z niepełnosprawnością. Nasz rząd bardzo poważnie podjął wdrażanie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – podkreślił Wdówik. – Począwszy od programu Dostępność plus przez Fundusz Solidarnościowy doszliśmy do momentu, w którym osoba z niepełnosprawnością staje się podmiotem i decydentem we własnych sprawach – stwierdził wiceminister.
– Jest to częściowo krok do przodu, ale to jaką ustawę widzieliśmy w pierwszym czytaniu, a to co procedowaliśmy już w drugim czytaniu, to nad czym pracowaliśmy na komisji to jest zupełnie inna ustawa – oceniła Katarzyna Kotula, posłanka Nowej Lewicy.
Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Jej wysokość w 2023 r., po waloryzacji, wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.