Rząd przyjął ustawę okołobudżetową na 2018 rok – fundusz płac w budżetówce zamrożony
Projekt ustawy okołobudżetowej na następny rok został wczoraj przyjęty. W założeniach ustawy można znaleźć między innymi zamrożenie funduszu płac w budżetówce, finansowanie staży lekarskich z Funduszu Pracy czy też umorzenie części pożyczek udzielonych przez państwo Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa okołobudżetowa jest ustawą o szczególnych rozwiązaniach, które mają wspierać w realizacji ustawę budżetową. Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, kwoty ujęte w ustawie okołobudżetowej odpowiadają tym zwartym w ustawie budżetowej i będą służyć jej realizacji.
Jedną z propozycji, jaką przedstawiono w projekcie ustawy jest utrzymanie na poziomie z 2017 roku podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, emerytów i rencistów – byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także pracowników uczelni publicznych.
W sektorze finansów została przedstawiona też propozycja, by “zamrozić” maksymalne wynagrodzenia osób na stanowiskach kierowniczych w niektórych spółkach i podmiotach prawnych. “Zamrożeniu” ma też ulec fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. “Zamrożenie” zostało przewidziane dla poziomów z roku 2017 lub według planów budżetowych na 2018 rok.
Fundusz Pracy także powinien przygotować się na zmiany. Środki gromadzone w ramach tego funduszy mają finansować podyplomowe staże lekarzy, dentystów, a także szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.
“Przedłużone zostaną na 2018 r. rozwiązania dotyczące bardziej efektywnego systemu wspierania wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy (zachowane zostanie powiązanie między przekazywanymi środkami a uzyskiwaną efektywnością działań urzędów pracy związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych)” – przekazuje w swoim komunikacie Centrum Informacji Rządu.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma ze swoich środków finansować zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zasiłki pogrzebowe oraz koszty obsługi tych świadczeń.
W ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych zwiększony zostanie udział środków funduszu celowego na zadania związane ze zdrowiem publicznym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Ze środków Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym będzie finansowana część wydatków przeznaczonych na realizację ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020″.
Źródło: www.kurier.pap.pl