LifestyleRodzic będzie mógł być w szpitalu przy dziecku z koronawirusem, jeśli sam jest chory

Rodzic będzie mógł być w szpitalu przy dziecku z koronawirusem, jeśli sam jest chory

Jeśli jest chore dziecko i matka jest też osobą, u której jest wykonany test potwierdzający obecność u niej koronawirusa, to takie osoby jest najlepiej umieścić razem w jednej sali i tak się już praktykuje w różnych miejscach w Polsce – powiedział w środę Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Rodzic będzie mógł być w szpitalu przy dziecku z koronawirusem, jeśli sam jest chory

Posobkiewicz odpowiadał w środę wieczorem w Polsat News na pytania telewidzów związane z zagrożeniem koronawirusem. Był pytany m.in. o to, czy rodzic może przebywać w szpitalu z dzieckiem mającym koronawirusa i co z dziećmi, których rodzice trafili do szpitala w związku z tą chorobą.

Jeżeli jest chore dziecko i matka jest też osobą, u której jest wykonany test potwierdzający obecność u niej wirusa, to takie osoby jest najlepiej umieścić razem w jednej sali i tak się już w tej chwili praktykuje w różnych miejscach w Polsce - odpowiedział Posobkiewicz.

Jak jednak dodał, “jeżeli doszło do zachorowania tylko jednej osoby z rodziny, nie powinno się jej umieszczać razem w szpitalu z inną osobą z rodziny, u której nie jest potwierdzona obecność wirusa”.

Jeżeli rodzic wychowuje samotnie dzieci, jest chory i wymaga leczenia w szpitalu, w tym momencie nad dziećmi może przejąć opiekę wskazana osoba z rodziny, bądź – jeżeli takiej osoby z rodziny nie ma – tymi dziećmi zajmie się na czas leczenia mamy, bądź taty, opieka społeczna - powiedział Posobkiewicz.

Jednocześnie główny inspektor sanitarny MSWiA przypomniał, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest higiena dłoni, bo za pomocą dłoni przenosimy wirusa do błon śluzowych. “Już samo umycie dłoni wodą z mydłem minimalizuje ryzyko zachorowania. Jeżeli dodatkowo te dłonie zdezynfekujemy środkiem najlepiej na bazie alkoholu, to zagrożenie będzie niemal zerowe. (…) Pamiętajmy, nic tak w życiu nas nie łączy, jak higiena górnych kończyn” – podkreślił.

Posobkiewicz zaznaczył także, że nie ma potrzeby nawilżania maseczek na twarz, które w ten sposób mogą stracić właściwości ochronne, a stać się “siedliskiem różnych mikrobów”.

Wybrane dla Ciebie