Rekordowa konfiskata narkotyków na lotnisku Charlesa de Gaulle'a – ponad 200 kg kokainy przejęte przez francuskie służby
Francuska służba celna dokonała jednej z największych konfiskat narkotyków na lotnisku Charlesa de Gaulle'a pod Paryżem. W bagażach sześciu pasażerów podróżujących z Martyniki znaleziono łącznie ponad 200 kg kokainy o szacunkowej wartości przekraczającej sześć milionów euro.
Przemyt na ogromną skalę
Do przejęcia doszło we wtorek, kiedy na lotnisku wylądował samolot ze stolicy Martyniki, Fort-de-France. Podczas kontroli celnej funkcjonariusze odkryli, że sześciu podróżnych miało przy sobie łącznie 12 walizek wypełnionych narkotykami. To zdarzenie zostało określone jako największy przypadek przejęcia kokainy od pasażerów podróżujących samolotem we Francji.
Co zaskoczyło służby, to brak widocznych powiązań między zatrzymanymi osobami. "Gdy mamy podejrzenia wobec dwóch lub trzech podróżnych, zazwyczaj istnieje jakiś element, który ich łączy – podobny model bagażu, wspólny lot czy zachowanie. Tym razem było inaczej. Nic ich nie łączyło, a walizki były zupełnie różne" – powiedział Gilbert Beltran, międzyregionalny dyrektor celny odpowiedzialny za lotniska w Paryżu.
Niepełna kontrola lotu?
Według francuskich celników, istnieje podejrzenie, że ilość narkotyków na pokładzie samolotu mogła być jeszcze większa. Ze względu na ograniczone zasoby personalne i konieczność zajęcia się zatrzymanymi oraz procedurami śledczymi, dalsza kontrola lotu została wstrzymana, co oznacza, że inni pasażerowie mogli uniknąć przeszukania.
Rosnący problem przemytu kokainy
Francuskie służby podkreślają, że Martynika, Gwadelupa i Dominikana stanowią kluczowe punkty tranzytowe dla narkotyków trafiających na rynek europejski. Kokaina produkowana w Kolumbii, Peru i Boliwii przedostaje się do Europy przez te karaibskie terytoria, które ze względu na status zamorskich regionów Francji stanowią atrakcyjną trasę dla przemytników.
W 2024 roku francuskie władze przejęły już 53,5 tony kokainy, co oznacza wzrost o 130% w porównaniu z rokiem poprzednim. Coraz częstsze są przypadki prób przemytu na lotniskach – przemytnicy ukrywają narkotyki w bagażach, pod ubraniami, a nawet połykają pakunki z nielegalnymi substancjami, aby uniknąć wykrycia.
Największa akcja celników w historii francuskiego lotnictwa
Konfiskata na lotnisku Charlesa de Gaulle'a to jedno z najbardziej spektakularnych przejęć w historii francuskich służb celnych. "Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. 211,7 kg kokainy w 12 walizkach – to coś, czego jeszcze nie widzieliśmy" – podsumował Beltran.
Śledztwo w sprawie zatrzymanych przemytników trwa, a władze starają się ustalić, kto stoi za organizacją tego rekordowego transportu narkotyków do Europy.