Przodkowie człowieka często krzyżowali się z innymi populacjami
Genetyczne analizy dowodzą, że po migracji z Afryki kilkadziesiąt tys. lat temu przodkowie dzisiejszych ludzi krzyżowali się co najmniej z pięcioma różnymi grupami innych archaicznych ludzi, takimi jak neandertalczycy – donoszą naukowcy na łamach „PNAS”.
Jak dotąd zidentyfikowano jedynie dwie grupy archaicznych ludzi poza naszymi przodkami: neandertalczyków i denisowiańczyków. Obie grupy wymarły wiele tysięcy lat temu.
Pozostałe grupy archaicznych ludzi nie są znane z wykopalisk archeologicznych, a jedynie jako ślad w naszym DNA, który pozostał po krzyżowaniu się z nimi naszych przodków.
Szczególnie zróżnicowana pod tym względem była Południowo-Wschodnia Azja, do której nasi przodkowie dotarli ok. 50 tys. lat temu. Ten region zamieszkiwany był przez co najmniej trzy grupy archaicznych ludzi, nie licząc naszych przodków.
Zdaniem naukowców, przodkowie człowieka współczesnego krzyżowali się co najmniej z pięcioma grupami archaicznych ludzi.
„Wiedzieliśmy już wcześniej, że dzieje wyjścia z Afryki nie były proste, teraz jednak wydaje się to znacznie bardziej skomplikowane, niż przypuszczaliśmy” – dodaje Teixeira.