Propozycja 24 deficytowych zawodów dla resortu pracy
Na prośbę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstała lista zawodów, które są obecnie najbardziej pożądane. Chociaż z brakami kadrowymi boryka się obecnie każda branża, to w przypadku niektórych profesji problem ten jest szczególnie widoczny. Ideą takiego rankingu jest wprowadzenie ułatwień w dostępie do rynku pracy dla przedstawicieli wymienionych zawodów.
Zgodnie z prośbą z MRPiPS badanie we wrześniu wykonało Business Centre Club.
Członkowie BCC odpowiadali na pytania związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Wyniki pokazały, że obecnie 40% przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców, a 60% ma taki zamiar.
Wśród podawanych powodów, które decydują o zatrudnianiu cudzoziemców najczęściej wskazywany był problem ze znalezieniem polskiego pracownika o odpowiednich kwalifikacjach (88,2%).
Najczęściej zatrudnianymi cudzoziemcami w Polsce są obecnie Ukraińcy. Nie brakuje też osób narodowości białoruskiej, kazachskiej, bułgarskiej czy też włoskiej.
Wyniki badań potwierdziły też trend, który obserwowany jest od kilku lat. Przedsiębiorcy coraz bardziej są zainteresowani zatrudnianiem obcokrajowców. W niektórych branżach widać to szczególnie. Mowa tutaj między innymi o przetwórstwie owocowo-warzywnym, budownictwie czy gastronomii. Według prognoz, lista tych branż w ciągu kolejnych lat ma się systematycznie powiększać.
Tendencje takie spowodowane są zwiększonymi potrzebami pracodawców w zakresie kadry, co nie idzie jednak w parze z rzeczywistą podażą pracowników. Badanie BCC potwierdza, że przedsiębiorca rozwiązuje ten problem przez zatrudnianie obcokrajowców, najczęściej narodowości ukraińskiej lub białoruskiej. Zatrudnianie cudzoziemców wiąże się z dłuższym i trudniejszym procesem rekrutacji, ze względu na procedury legalizacji zatrudnienia, jednak niejednokrotnie daje to pracodawcy gwarancję zatrudnienia pracownika o oczekiwanych kwalifikacjach. Zdarza się też, że pracownicy zza wschodniej granicy mają niższe oczekiwania finansowe od Polaków, co jest dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy.
Obecnie większość zatrudnianych w Polsce cudzoziemców wykonuje prace na terenie naszego kraju. Coraz częściej jednak zdarza się, że są oni następnie delegowani do pracy, np. na tereytorium Niemiec.
BCC, w odpowiedzi na potrzeby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotował listę najbardziej deficytowych zawodów. Ranking powstał w oparciu o ogólnodostępne dane, publikowane ogłoszenia, informacje z urzędów oraz danych pracowników zatrudnianych przez agencję pracy tymczasowej, do których zwracają się przedsiębiorcy, jeśli nie są w stanie sami zarekrutować odpowiedniej ilości pracowników.
Lista zawodów oraz stanowisk, które BCC proponuje uwzględnić w projektowanej regulacji:
- Inżynier elektryk
- Spawacz
- Ślusarz
- Elektryk oraz elektryk budowlany
- Opiekun, Opiekun domowy
- Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
- Pielęgniarka
- Kierowca
- Informatyk
- Inżynier budownictwa
- Magazynier
- Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
- Kasjer
- Rzeźnik -wędliniarz
- Sprzedawca
- Operator wózka widłowego
- Stolarz
- Pracownik produkcji
- Cieśla
- Lakiernik
- Malarz budowlany
- Mechanik samochodowy
- Kucharz
- Cukiernik
BCC podkreśla, że tworząc taką listę, trzeba mieć na uwadze, że jej celem jest stworzenie zestawienia zawodów, w których pracownicy spoza UE (inni niż z obecnie uprzywilejowanych w dostępie do rynku pracy 6 państw) będą mieli łatwiejszy dostęp do rynku pracy bez względu na obywatelstwo.
Źródło: www.kurier.pap.pl