PolskaPrawnicy o wyroku TSUE.

Prawnicy o wyroku TSUE.

– Mamy nadzieję, że teraz Naczelny Sąd Administracyjny uchyli uchwały nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie sędziów powołanych do Sądu Najwyższego, że te osoby zostaną pozbawione swoich funkcji – mówili po ogłoszeniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mecenasi Marianna Dębska i Michał Gajdus, pełnomocnicy sędziów, których sprawy stały się kanwą dzisiejszego orzeczenia sądu w Luksemburgu

Prawnicy o wyroku TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo unijne. Chodzi o zmiany, które według TSUE “doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego”.

Dzisiejsze orzeczenie zapadło na podstawie pytań prejudycjalnych, jakie Naczelny Sąd Administracyjny wysłał do TSUE w sprawie dotyczącej sporu między nową Krajową Radą Sądownictwa a sędziami, którzy nie zostali powołani do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Sędziowie chcieli się odwołać od decyzji nowej KRS, ale na mocy ustawy z 26 kwietnia 2019 roku takie odwołanie im nie przysługuje, a trwające już postępowania odwoławcze zostały umorzone. Pytanie NSA dotyczyło więc tego, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się od uchwały nowej KRS jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie