PolskaPowstała Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, chce m.in. poprawy leczenia

Powstała Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, chce m.in. poprawy leczenia

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, zrzeszająca różne organizacje pacjentów, oficjalnie zainaugurowała w środę działalność. Zamierza działać m.in. na rzecz zwiększenia dostępności do skutecznego i bezpiecznego leczenia.

Powstała Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, chce m.in. poprawy leczenia

Federację tworzą: Fundacja OmeaLife Rak Piersi nie Ogranicza, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja Pokonaj Raka, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska-Alba Julia i Stowarzyszenie Polskie Amazonki – Ruch Społeczny.

Prezes zarządu OFO Dorota Korycińska, diagnozując sytuację, w której federacja rozpoczyna działalność, mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie, że według raportów publikowanych przez OECD system opieki onkologicznej w Polsce należy do najgorszych wśród krajów należących do organizacji.

“Według tych analiz umieralność z powodu raka jest w Polsce wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia onkologicznego, na przykładzie raka jelita grubego, niższa niż w Turcji” – wskazała. Dodała, że też Najwyższa Izba Kontroli publikowała w ostatnich latach raporty wskazujące na brak zmian reform organizacji opieki onkologicznej oraz dostępności do świadczeń.

Jej zdaniem niepokojące informacje uzupełniają raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, które wskazują, że w Polsce rośnie umieralność z powodu raka piersi (jako w jedynym państwie w Unii Europejskiej), a różnice w średniej długości życia zależą w istotnym stopniu od miejsca zamieszkania, wykształcenia czy poziomu zamożności.

Federacja deklaruje, że chce działać m.in. na rzecz zwiększenia dostępności do skutecznego i bezpiecznego leczenia, odpowiadającego aktualnej wiedzy medycznej. Chce także poprawy infrastruktury, w tym stanu sanitarnego ośrodków prowadzących diagnostykę i leczenie onkologiczne. Celem działania OFO ma też być m.in. doprowadzenie do wprowadzenia systemu monitorowania jakości opieki nad pacjentami na poziomie ośrodka, regionu czy kraju.

Na środowej konferencji poinformowano o uruchomieniu projektu “Słowa nie leczą”, poświęconego monitorowaniu obietnic polityków.

“Będziemy występować do instytucji publicznych z wnioskami o informację w sprawie stanu prac nad poszczególnymi rozwiązaniami” – zapowiedziała prezes zarządu OFO. (PAP)

Wybrane dla Ciebie