PolskaPonad połowa Polaków ufa organizacjom pozarządowym

Ponad połowa Polaków ufa organizacjom pozarządowym

Według badań Edelman Trust Barometer, w 2018 roku już 54% Polaków zadeklarowało zaufanie do organizacji pozarządowych. W Polsce, tendencję wzrostową w tym zakresie widać z roku na rok.

Ponad połowa Polaków ufa organizacjom pozarządowym

Ten wynik przewyższa średni wynik dla wszystkich badanych 28 krajów, gdzie zaufanie do organizacji pozarządowych zadeklarowało 53 proc. badanych. To więcej niż zaufanie badanych do biznesu – 52 proc. Natomiast rządom i mediom ufa 43 proc. obywateli.

Zaufanie do organizacji pozarządowych w Polsce w porównaniu do 2017 r. wzrosło o 6 punktów procentowych w porównaniu do 2017 roku, co plasuje Polskę na jednym z najwyższych miejsc pod względem zaufania do NGO wśród badanych krajów europejskich (wyższy wskaźnik odnotowano tylko w Hiszpanii, gdzie organizacjom ufa 61 proc. społeczeństwa).

Ten sam kierunek zmian, a więc rosnące zaufanie do organizacji pozarządowych wśród Polaków, odnotowano także w badaniach Stowarzyszenia Klon/Jawor. Zgodnie z jego wynikami wzrost zaufania do organizacji pozarządowych odnotowano już w 2017 roku – wtedy 55 proc. Polaków deklarowało zaufanie do organizacji, co oznaczało wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do 2014 roku. Jeszcze wyższym zaufaniem w 2017 roku cieszyły się fundacje (ufało im 60 proc.). Stowarzyszeniom – zgodnie z wynikami badania Stowarzyszenia Klon/Jawor – ufało 53 proc. Polaków.

Zgodnie z wynikami Edelman Trust Barometer, to co najbardziej zwiększa zaufanie do organizacji, to fakt, że pomagają biednym, wskazują na nadużycia władzy, a także wzmacniają poczucie wspólnoty” – komentuje Marta Gumkowska z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. „Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że sam fakt znajomości czy bezpośredniego kontaktu z organizacjami powoduje wzrost poziomu zaufania, a ponieważ w ostatnich latach wzrosła w Polsce znajomość organizacji, mogło to pozytywnie wpłynąć zaufanie do NGO” – dodaje.

Wśród przypisywanych organizacjom cech, które w Polakach wywołują pozytywne skojarzenie, dominuje „pomaganie innym” (34 proc.).  “Nie bez znaczenia jest też „niezależność od władzy, polityki”, a takie skojarzenie ma 15 proc. Polaków” – dodaje Gumkowska. Wobec utrzymującego się niskiego zaufania do rządu, odrębność organizacji może wpływać na zwiększenie ich wiarygodności.

Badanie Edelman Trust Barometer w 28 krajach świata dotyczyło zaufania do różnego rodzaju instytucji – administracji rządowej, biznesu, mediów i organizacji pozarządowych. Polska, jak zwykle w badaniach zaufania, pod względem zbiorczego indeksu zaufania do instytucji zajmuje jedno z ostatnich miejsc. W 2018 roku było to 23 miejsce na 28 krajów, co oznacza widoczną poprawę w stosunku do roku 2017, bowiem wtedy niższe zaufanie do instytucji niż w naszym kraju odnotowano tylko w Rosji.

Zgodnie z wynikami ostatniej edycji badania poziom zaufania do instytucji niższy niż w Polsce odnotowano nie tylko w Rosji, ale także w Japonii, Południowej Afryce, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W krajach o wysokim poziomie kapitału społecznego i rozwiniętym społeczeństwie obywatelskim – takich jak Szwecja, Stany Zjednoczone czy Kanada – ogólne wskaźniki zaufania do instytucji także nie wypadają najlepiej. Zgodnie z wynikami Edelman Trust Barometer z 2018 roku najwyższy poziom zaufania odnotowano w Chinach, Indonezji, Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydaje się więc, że w dojrzałych demokracjach instytucje generalnie darzone są ograniczonym kredytem zaufania.

Wybrane dla Ciebie