Najniższe bezrobocie w Polsce od lat. Lecz wciąż są miejsca, gdzie sytuacja się nie zmienia
Polska może pochwalić się najniższą stopą bezrobocia od 26 lat. Jednak wciąż są takie regiony, gdzie bezrobocie od lat pozostaje na wysokim poziomie.
Jak podaje portal Business Insider Polska, bezrobocie w skali całego kraju wynosi obecnie 7,1%. Jest to najniższy zanotowany wynik od 26 lat. Jednak sytuacja w niektórych regionach od lat się nie zmienia i wiele osób pozostaje tam wciąż bez pracy.
Przykładem takiego regionu jest województwo warmińsko-mazurskie. Tam stopa bezrobocia wynosi aż 12%. Wynik ten mimo wszystko jest najlepszym zanotowanym wynikiem od 1991 roku.
Eksperci, szukając odpowiedzi na pytanie, co powoduje od lat w tym regionie tak wysoki procent bezrobocia, przeprowadzili badania w ośmiu powiatach. Wyniki pokazały, że nie jest to tylko kwestia popytu i podaży. Przyczyn należy doszukiwać się też w uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych i problemach o naturze informacyjnej, ekonomicznej i psychologicznej.
Według portalu, w tym regionie zdecydowanie potrzeba więcej przemysłu. Nie ma tam ośrodków o takim charakterze, które dawałyby ludziom stałe miejsca pracy. Region natomiast ma kilka ośrodków turystycznych. W województwie warmińsko-mazurskim dominują mikroprzedsiębiorstwa, które nie są w stanie oferować wielu posad.
Innym powodem takiej sytuacji na Mazurach jest słabe wykształcenie mieszkańców. Okazuje się, że na urzędowych listach znajduje się wiele osób z wykształceniem niższym średnie, przez co nie mają one żadnego kierunkowego wykształcenia, co zmniejsza szanse na ich zatrudnienie. Według danych GUS, takie osoby stanowią blisko jedną czwartą wśród bezrobotnych w województwie.
Z kolei na Mazowszu stopa bezrobocia wynosi 6,3%. Jednak jest to tylko średnia z całego województwa. Gdy analizuje się poszczególne powiaty, okazuje się, że są między nimi duże dysproporcje. W samej stolicy jest zarejestrowanych 2,5% bezrobotnych, podczas gdy w powiecie szydłowieckim bez pracy jest już co czwarty mieszkaniec.
Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce. Tam stopa bezrobocia równa się 4,2%, w samym Poznaniu – 1,7%.
W dobrej sytuacji są też województwa śląskie i małopolskie. Osby, które chcą się ubiegać w tamtych rejonach o pracę mają powody do radości – według badań, to właśnie w południowej Polsce planuje się w najbliższym czasie najwięcej rekrutacji. Pracodawcy zapowiadają także wzrost wynagrodzeń.