“Mamy obowiązek upomnieć się o pamięć o naszych braciach”. 80. rocznica powstania w białostockim getcie
Dziś obyły się uroczystości w 80. rocznicę powstania w białostockim getcie. Ten zryw ludności żydowskiej uważany jest za drugi pod względem wielkości, większe było tylko powstanie w getcie warszawskim. Główne walki prowadzono 16 sierpnia 1943 roku.
Przesłanie do uczestników uroczystości przekazał szef dyplomacji USA Antony Blinken, którego ojczymem był Samuel Pisar, ocalały z zagłady białostockiego getta. W obchodach udział wzięli też m.in. ocalały z getta Benjamin Mindler, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne oraz samorządowcy.
– Mamy obowiązek upomnieć się o pamięć o naszych braciach, których już nie ma. Właśnie w tym celu spotykamy się tu każdego roku, ale przecież to nie wystarczy. Nie wystarczą rocznicowe obchody czy upamiętnianie miejsc istotnych dla żydowskiej społeczności Białegostoku. W pierwszym rzędzie pamiętać musimy, że tego miasta, które tak kochamy, nie byłoby bez jego żydowskich mieszkańców – podkreślał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Blinken nagrał specjalną wiadomość skierowaną do uczestników uroczystości rocznicowych. – Przetrwanie po prostu nie wchodziło w grę, kiedy 16 sierpnia 1943 roku setki żydowskich kobiet i mężczyzn w białostockim getcie poprowadziło powstanie przeciwko nazistom. Bunt, który jak to ujął jeden z jego przywódców, aby zdeterminować jak, a nie czy zginą – opisał amerykański dyplomata.