Lekarze rodzinni nie mogą wystawiać zwolnienia osobom na kwarantannie, to niezgodne z prawem
Wystawienie zwolnienia chorobowego osobie zdrowej przebywającej na kwarantannie jest niezgodne z prawem – wskazują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Dodają, że zaświadczenie o kwarantannie wystawia inspekcja sanitarna.
Tymczasem, jak poinformowała prezes PPOZ Bożena Janicka, z informacji wysyłanych przez powiatowych inspektorów sanitarnych do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, to właśnie lekarze rodzinni powinni wystawiać zwolnienia (druk ZUS ZLA) osobom zdrowym objętym kwarantanną.
W piśmie tym można przeczytać, że zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego każda osoba wracająca zza granicy „powinna się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego eZLA o kodzie ICD-10 Z20 (styczność i narażenie na choroby zakaźne) lub Z29 (potrzeba innych środków profilaktycznych)”.
Zdaniem prezes PPOZ jest to nie do przyjęcia. „Kwarantanna dotyczy pacjenta, u którego nie stwierdzono choroby. Sama styczność i narażenie na zakażenie oraz związana z tym konieczność izolacji absolutnie nie świadczy o chorobie” – podkreśliła Janicka.
Lekarze PPOZ zdecydowanie sprzeciwiają się „spychaniu” obowiązku wystawiania zaświadczeń na placówki POZ, które przepełnione są chorymi pacjentami, potrzebującymi pomocy lekarskiej.
Swoje stanowisko w tej sprawie lekarze PPOZ przesłali do Wielkopolskiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu oraz do Głównego Inspektora Sanitarnego, Wojewody Wielkopolskiego, dyrektora ZUS I oddział w Poznaniu oraz dyrektor WOW NFZ.
Wyjaśniają w nim, że „osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego o nałożeniu kwarantanny powinna po okresie kwarantanny dostarczyć pracodawcy tę decyzję (a przedsiębiorcy i inne osoby, które są jednocześnie płatnikami składek – do ZUS). Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Zatem za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny będzie przysługiwać wynagrodzenie za czas choroby (art. 92 kodeksu pracy) lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy decyzją o konieczności izolacji zostanie objęte tylko dziecko, rodzic otrzyma zasiłek opiekuńczy na podstawie decyzji o konieczności izolacji dziecka”.
Lekarze PPOZ dodają, że jeśli pacjent w trakcie kwarantanny rzeczywiście zachoruje, to wówczas ma pełne prawo do skorzystania z porady lekarskiej, teleporady, a także do uzyskania zwolnienia lekarskiego (ZUS ZLA).