Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski
Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski w sprawie naruszenia przepisów Unii Europejskiej. To odpowiedź na opublikowanie w piątek w Dzienniku Ustaw nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych przygotowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i podpisanej przez prezydenta Dudę.
O możliwości wszęcia postępowania mówił w środę wiceszef KE, Frans Timmermans po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę. Rozpoczęcie procedury było możliwe po opublikowaniu przez polski rząd ustawy w Dzienniku Ustaw.
Komisja zarzuca Polsce naruszenie przepisów, m.in. w kwestii “dyskryminacji ze względu na płeć” Chodzi o zapis o odmiennym wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę u kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat), sprawujących urząd sędziowski.
Inne zastrzeżenie dotyczy uprawnień ministra sprawiedliwości w kwestii weryfikacji i przedłużania kadencji sędziów i prezesów sądów, a także odwoływania i powoływania tych ostatnich. Zdaniem Komisji, te uprawnienia podważają niezależność polskich sądów.
Frans Timmermans poinformował, że w piątek wysłano pismo do ministra Waszczykowskiego, w którym zarówno on, jak i minister Ziobro, po raz kolejny zapraszani są na spotkanie w Brukseli, w dogodnym dla nich terminie, w celu powrotu do dialogu między polskim rządem a UE.
Polska ma miesiąc na odpowiedż na wezwanie do usunięcia uchybienia.