PolskaKGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, Tauron, TS, Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, Tauron, TS, Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19 – poinformowało w piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Do akcji włączy się również BGK.

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, Tauron, TS, Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe

“Spółki Skarbu Państwa zbudują szpitale tymczasowe do walki z COVID-19. To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych” – poinformował resort w komunikacie.

MAP podkreślił, że dotychczasowa pomoc to 190 milionów złotych.

“Podobnie jak wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, spółki Skarbu Państwa również teraz włączają się w walkę z COVID-19 i pokazują, na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu” – powiedział cytowany w komunikacie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Resort podał, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych istnieje specjalny zespół, który koordynuje wsparcie spółek do walki z pandemią. Jak zapewnia MAP “wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba, największe spółki Skarbu Państwa w miarę swoich możliwości, włączają się ze swoją pomocą”.

“Zgodnie z ostatnimi decyzjami administracyjnymi KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19. Do akcji włączy się również Bank Gospodarstwa Krajowego” – poinformował MAP.

Ministerstwo przekazało, że działania spółek w tej sprawie będzie koordynować Ministerstwo Aktywów Państwowych. “Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. W przedsięwzięciu tym do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna” – przekazano.

Resort poinformował, że strona medyczna oraz administracyjna, a więc zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu – będzie należała do wojewodów oraz szpitali patronackich. “To właśnie z nimi spółki ustalą szczegóły” – wyjaśniono.

Resort przekazał, że wicepremier Jacek Sasin rozmawiał na ten temat podczas specjalnej wideokonferencji, jaka odbyła się w piątek po południu.

Jak czytamy w komunikacie, dzięki temu “w najbliższym czasie” powstanie 3 tysiące dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem.

“Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez MAP jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma obecnie wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków” – wskazał Sasin.

Wicepremier podkreślił, że już w czasie wiosennej fali pandemii państwowe spółki pokazały, że bez ich zaangażowania walka z koronawirusem byłaby o wiele trudniejsza. “Teraz pokazują zaś po raz kolejny jak ważna jest ich rola”- dodano.

MAP przypomniał, że na przełomie marca i kwietnia potrzebne było przede wszystkim wsparcie rzeczowe. “Firmy odpowiedziały na zapotrzebowanie na maseczki, środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji czy sprzęt, którego brakowało. Pomoc trafiła przede wszystkim do tych, którzy o zdrowie i życie Polaków walczą na pierwszej linii frontu, czyli do medyków” – napisano.

Resort podkreślił, że wraz z drugą falą spółki wciąż stanowią ważny element w walce z epidemią. “Wspierają nie tylko rzeczowo i finansowo, ale również poprzez udostępnianie infrastruktury czy delegowanie pracowników np. do pomocy przy obsłudze infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultanci udzielają tam informacji na temat objawów, dyżurujących szpitali czy możliwości uzyskania pomocy. W akcje włączyły się m.in. PZU, Enea czy Polski Holding Hotelowy” – przekazało ministerstwo.

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w piątek rano, że sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera do budowy szpitali tymczasowych. Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

“Dzisiaj w nocy premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa lub spółek, w których Skarb Państw ma decydujący udział, zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek” – powiedział Dworczyk w programie “Tłit” Wirtualnej Polski. (PAP)

Wybrane dla Ciebie