ŚwiatKanada: 19-letnia strażaczka zginęła podczas walki z rekordowymi pożarami w kraju

Kanada: 19‑letnia strażaczka zginęła podczas walki z rekordowymi pożarami w kraju

19-letni strażaczka zginęła w zachodniej Kanadzie, podczas gdy kraj ten walczy z najgorszym w historii sezonem pożarów.

Kanada: 19-letnia strażaczka zginęła podczas walki z rekordowymi pożarami w kraju

Devyn Gale została uderzona spadającym drzewem podczas pracy na odludziu w pobliżu miasta Revelstoke w Kolumbii Brytyjskiej.

Składając hołd, premier Justin Trudeau określił tę wiadomość jako „rozdzierającą serce”.

Obecnie w Kanadzie płonie około 900 pożarów, z których około 560 pozostaje poza kontrolą.

Urzędnicy poinformowali, że strażaczka została znaleziona pod drzewem po tym, jak została oddzielona od reszty swojego zespołu podczas oczyszczania zarośli.

Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, ale zmarła w czwartek.

To pierwsza śmierć na ziemi od początku sezonu pożarów w Kanadzie – i podobno pierwsza w Kolumbii Brytyjskiej od 2015 roku.

W hołdzie na Instagramie, identyfikującym Gale jako zmarłą kobietę, brat Nolan Gale opisał ją jako „niesamowitą siostrę”.

Była taka miła i troskliwa. Była ostrożna, taktowna, pracowita” – napisał.

„Jestem wdzięczny za wszystko, co zrobiła dla mnie i innych, całkowicie z życzliwości i bez oczekiwania na wzajemność”.

Pisząc na Twitterze, pan Trudeau wysłał „najgłębsze kondolencje” rodzinie, przyjaciołom i innym strażakom pani Gale.

„Nigdy nie wolno nam zapominać o ryzyku, jakie podejmują ci bohaterowie za każdym razem, gdy uciekają w stronę niebezpieczeństwa” – powiedział.

Do tej pory w tym sezonie pożary spłonęły ponad 9,8 mln hektarów (24,2 mln akrów) ziemi, według Canadian Interagency Forest Fire Centre.

Liczba ta jest wyższa niż w jakimkolwiek poprzednim roku w historii i ponad trzykrotnie wyższa niż średnia z poprzednich dziesięciu lat.

Kolumbia Brytyjska była jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, z 365 aktywnymi pożarami obecnie płonącymi w całej prowincji, a w czwartek wezwała pomoc od dodatkowych 1000 międzynarodowych bojowników.

Sarah Budd, rzeczniczka British Columbia Wildfire Service, powiedziała, że w dającej się przewidzieć przyszłości warunki pozostaną gorące i suche.

Nie spodziewamy się wytchnienia od pogody” – powiedziała.

Zmiana klimatu zwiększa ryzyko gorącej, suchej pogody, która może podsycać pożary. Od początku ery przemysłowej świat ocieplił się już o około 1,1 stopnia Celsjusza, a temperatury będą nadal rosły, chyba że rządy na całym świecie dokonają gwałtownych cięć w zakresie emisji.

Szacuje się, że Kanada ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata, a w ostatnich latach obserwowano ekstremalne zjawiska pogodowe o rosnącej częstotliwości i intensywności.

Pożary wywołały również alarmy o zanieczyszczeniu w całej Ameryce Północnej, gdy dym unosi się na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentu.

Wybrane dla Ciebie