PolskaJasna Góra prawie gotowa na Boże Narodzenie

Jasna Góra prawie gotowa na Boże Narodzenie

Najważniejsze polskie sanktuarium maryjne – Jasna Góra w Częstochowie – jest prawie gotowe na Boże Narodzenie. Dobiegają końca prace przy szopce, przed klasztorem ustawiono choinkę. Przy konfesjonałach – długie kolejki.

Jasna Góra prawie gotowa na Boże Narodzenie

Jak poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń, tegoroczna szopka – wzorem lat ubiegłych – będzie dwuczęściowa. Przed jasnogórską bazyliką stoi już góralska chata ze Świętą Rodziną, a na fosach umiejscowiono ruchomą szopkę. Podobnie jak w ubiegłych latach, nie zabraknie żywych zwierząt.

W jasnogórskim Wieczerniku od piątku stoją pięknie udekorowane choinki, ozdobione przez dzieci z archidiecezji częstochowskiej w ramach kolejnej, 12. edycji konkursu na Wieczernikową Choinkę. Na najpiękniejsze drzewko można zagłosować, wrzucając kartkę z numerem do jednego ze specjalnych pudeł. Konkursowe jury to jak zwykle jasnogórscy pielgrzymi i wierni z Częstochowy i okolic. Głosowanie potrwa od 25 do 29 grudnia, a wielki finał odbędzie się 10 stycznia 2020 roku.

Wnętrza jasnogórskiego klasztoru także nabrały świątecznego nastroju. W Kaplicy Cudownego Obrazu zawisły świerkowe choinki. Zdobione białymi bombkami tworzą oryginalną dekorację. Świątecznie udekorowana jest również bazylika jasnogórska. Przed klasztorem, przy bramach wejściowych, ustawiono 16-metrową jodłę – dar leśników.

Przy jasnogórskich konfesjonałach coraz dłuższe kolejki. Do sakramentu spowiedzi można przystąpić codziennie od godz. 6.15 do godz. 19.30.

Od 16 grudnia w Kaplicy Matki Bożej odmawiana jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo trwa przez 9 ostatnich dni Adwentu, aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Również do 24 grudnia można uczestniczyć we mszy św. roratniej – na Jasnej Górze jest ona odprawiana w Kaplicy Matki Bożej od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 rano.

Od 15 grudnia na Jasnej Górze płonie Betlejemskie Światło Pokoju. Od płonącej świecy z ogniem z Betlejem można zapalić swój własny lampion lub świeczkę i zabrać do domu ogień z miejsca, gdzie narodził się Jezus Chrystus.

Na Jasnej Górze w punktach przyjmowania intencji na msze święte oraz przed bazyliką dostępne są opłatki z Jasnej Góry z wizerunkiem Matki Bożej oraz zarysem jasnogórskiego klasztoru. (PAP)

Wybrane dla Ciebie