Grupa Orlen zainwestuje 10 mld zł w sektor biogazu
Biometan będzie odgrywał coraz większe znaczenie w zapewnieniu suwerenności energetycznej Polski. Polska ma ogromne możliwości wytwarzania biogazu, a polskie firmy najnowocześniejsze technologie. „Zielony gaz” może w najbliższych latach stanowić istotny element miksu energetycznego.
O rosnącej roli biogazu dyskutowali uczestnicy 26. konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Temat rozwoju rynku „zielonego gazu” oraz jego udziału w zapewnieniu energetycznej niezależności Polski pokazał, że konieczne jest wdrożenie szeregu konkretnych rozwiązań oraz systematyczna edukacja społeczeństwa.
Jak oświadczył prezes spółki BioEvolution, Polska ma ogromny potencjał substratowo-odpadowy, a interesariusze tego rynku tworzyć będą pożądane partnerstwa i synergie.
O rosnącym udziale biogazu w systemie ciepłowniczym mówił z kolei Bogusław Regulski, wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Branża „zielonego gazu” ma ogromne szanse na dynamiczny rozwój.
Prezes spółki BioEvolution jest przekonany, że na krajowym rynku liderem w sektorze „zielonego gazu” zostanie PKN Orlen.
Jacek Dach z Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zwrócił jednak uwagę na duży problem społeczny, który dotyka praktycznie wszystkich inwestycji biogazowych. Jest nim niewiedza, która prowadzi do protestów przeciw budowom instalacji biogazowych.
„Kluczowa jest współpraca z lokalnymi społecznościami, które do tej pory czasami w sposób negatywny patrzyły na instalacje biogazowe, obawiając się niedogodności, np. nieprzyjemnych zapachów. Będziemy dążyć do jak najwyższych standardów i wszystkie nasze inwestycje będziemy realizować bezpiecznie w technologii bezodorowej” – zapewnił Leszek Mańk, prezes zarządu PGNiG BioEvolution.