Grupa odbarwiająca olej opałowy rozbita. Akcja funkcjonariuszy CBŚP na terenie całego kraju
W wyniku zsynchronizowanej akcji przeprowadzonej przez CBŚP i funkcjonariuszy Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej został zakończony nielegalny biznes prowadzony na ogromną skalę.
Śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie nielegalną działalność mogli prowadzić od 2016 roku. Grupa sprowadzała na teren Polski olej przeznaczony do celów grzewczych, który miał być przewożony tranzytem przez Polskę i trafiać na tereny Łotwy.
W rzeczywistości, w magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów przeprowadzano proces odbarwiania (blendowania) oleju. Następnie, na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe znajdujące się w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim i śląskim.
Jedna autocysterna to kilkadziesiąt tysięcy litrów. Nieuprawniona zmiana przeznaczenia paliwa w takim zbiorniku skutkuje uszczupleniem należności Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT oraz podatku akcyzowego w wysokości około 50 tysięcy złoty. W znalezionym magazynie odbarwiano nawet 10 takich cystern tygodniowo. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytuły trwającego kilkanaście miesięcy procederu wyniosły 20 mln złotych.
Funkcjonariusze zatrzymali dziewięć osób w wieku od 22 do 73 lat, przeszukali 60 mieszkań, siedzib firm oraz magazynów znajdujących się w wielu częściach Polski. Zabezpieczyli dokumentację księgową powiązanych z podejrzanymi firmami oraz sześć ciągników siodłowych wraz z naczepami wypełnionymi odbarwionym olejem opałowym, maszyny i urządzenie służące do odbarwiania oleju opałowego, sprzęt komputerowy, luksusowy samochód osobowy oraz blisko milion złotych w gotówce. Łącza wartość 180 tysięcy litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się na 600 tysięcy złotych.
W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych.
Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.