ŚwiatElon Musk w konflikcie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) USA

Elon Musk w konflikcie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) USA

Stanowi to już kolejny rozdział w trudnych relacjach pomiędzy miliarderem a amerykańskim organem regulacyjnym.

<p>U.S. AIR FORCE ACADEMY, Colo. &#8212;  Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk speaks with Lt. Gen. Richard Clark, Superintendent of the U.S. Air Force Academy, during the Ira C. Eaker Distinguished Speaker Presentation in the Academy&#8217;s Arnold Hall on April 7, 2022 in Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force photo by Trevor cokley)</p>
<p>U.S. AIR FORCE ACADEMY, Colo. &#8212; Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk speaks with Lt. Gen. Richard Clark, Superintendent of the U.S. Air Force Academy, during the Ira C. Eaker Distinguished Speaker Presentation in the Academy&#8217;s Arnold Hall on April 7, 2022 in Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force photo by Trevor cokley)</p>

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko Elonowi Muskowi, twierdząc, że założyciel Tesli odmówił współpracy w dochodzeniu dotyczącym zakupu przez niego serwisu społecznościowego Twitter, obecnie nazywanego X. Decyzja o pozwie była reakcją na odmowę Muska składania trzeciego zeznania w tej sprawie.

Działania Muska wywołały krytykę ze strony SEC, której przedstawiciele podkreślali konieczność dalszego śledztwa w tej sprawie. W odpowiedzi prawnik Muska, Alex Spiro, napisał, że jego klient uważa działania Komisji za “nękanie” i “niekontrolowane działania rządu”.

Sprzeczka z SEC to nie pierwszy konflikt Muska z regulatorem. W 2018 roku został oskarżony o wprowadzenie w błąd inwestorów po tym, jak napisał na Twitterze, że ma “zabezpieczone środki” na wykupienie Tesli. Ostatecznie doszło do ugody, w wyniku której Musk zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Tesli na pewien czas, a jego aktywność na Twitterze została poddana pewnym ograniczeniom.

W świetle najnowszych wydarzeń, Musk zostanie także przesłuchany w Nowym Jorku w związku z pozwem wniesionym przez byłych inwestorów Twittera. Zarzutów dotyczących wykorzystywania informacji poufnych nie uwzględniono.

Zakup Twittera przez Muska za 44 miliardy dolarów był jednym z najgłośniejszych przejęć w ostatnim czasie, wywołując wiele kontrowersji i pytania dotyczące motywacji miliardera oraz wpływu takiego ruchu na przyszłość platformy.

W obliczu tych wyzwań, wielu obserwatorów zastanawia się, jakie dalsze kroki podejmie Musk i jakie będą długoterminowe skutki jego konfliktu z SEC.

Wybrane dla Ciebie