Dziś wieczorem łazik Perseverance ma wylądować na Marsie
Po półrocznym locie dziś na Marsie ma wylądować łazik NASA o nazwie Perseverance, czyli wytrwałość. Celem jego misji jest odpowiedź na pytanie czy na Czerwonej Planecie istniało życie oraz przygotowania do przyszłych załogowych wypraw na Marsa.
Przy lądowaniu Perseverance zostanie wykorzystany największy w historii spadochron użyty na Marsie. Jego celem będzie spowolnienie prędkości opadania maszyny, która następnie zostanie opuszczona na “latającym dźwigu”. Naukowcy z NASA podkreślają, że lądowanie jest najważniejszym momentem misji, choć przyznają, że nie są w stanie zagwarantować, że operacja zakończy się sukcesem.
– Lądowanie łazika Perseverance na Marsie jest spektakularnym i kluczowym momentem tej misji. Tak naprawdę oznacza zasadnicze przejście od etapu dotarcia do celu, do fazy działania i eksploracji krateru – wyjaśnił Ken Farley, profesor geochemii na Kalifornijskim Instytucie Technicznym. Perseverance zbada krater Jezero, w którym w odległej przeszłości znajdowało się jezioro o głębokości co najmniej 250 metrów.
Kluczowe znaczenie dla lądowania będzie miała pogoda panująca na Marsie. Prognozy są optymistyczne, ale nie oznacza to pewności bezpiecznego lądowania.
– Warunki pogodowe wyglądają teraz całkiem sprzyjająco dla nas, sytuacja jest dość typowa dla tej pory roku. Jest trochę chmur i występuje kilka burz na krawędzi czap polarnych, ale nic takiego nie ma miejsca w pobliżu naszego miejsca lądowania – tłumaczył Al Chen z NASA, który kieruje działem odpowiedzialnym za wejście w atmosferę Marsa, operację opuszczenia i lądowania łazika.
– Niebo wygląda na bardzo czyste i dobre do lądowania, ale nawet przy czystym niebie lądowanie jest najbardziej niebezpieczną i krytyczną częścią misji, po prostu nie możemy zagwarantować sukcesu – przyznał Chen.
Łazik pokonał ponad 400 milionów kilometrów kosmicznej drogi. Na Czerwonej Planecie wykona wiele badań, sprawdzi różne cechy Marsy, ale te informacje mają naukowców doprowadzić do ostatecznego pytania: czy Mars teraz nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Perseverance przeprowadzi eksperyment, w czasie którego spróbuje przekształcić dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery w tlen, którym dałoby się oddychać.