Chiny popierają plany Macrona dotyczące „promowania wznowienia rozmów pokojowych” na Ukrainie
Podczas codziennej konferencji prasowej w Pekinie w środę rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył, że Chiny wspierają wysiłki Emmanuela Macrona na rzecz rozmów pokojowych na Ukrainie.
„Chiny wspierają stronę europejską, aby postępowała zgodnie z własnymi fundamentalnymi i długoterminowymi interesami, promowała jak najszybsze wznowienie rozmów pokojowych, brała pod uwagę uzasadnione obawy wszystkich stron i budowała wyważone, skuteczne i trwałe europejskie ramy bezpieczeństwa” Wenbin powiedział, odnosząc się do rzekomo wspieranego przez prezydenta Francji planu promowania rozmów między Rosją a Ukrainą. Macron omawiał tę kwestię z prezydentem Xi podczas jego wizyty w Chinach. We wtorek Macron wyznaczył Emmanuela Bonne do współpracy z Wang Yi w celu promowania rozmów w sprawie kryzysu na Ukrainie.
Pomimo krytyki użycia siły przez Rosję na Ukrainie, Pekin przyznał również, że u podstaw konfliktu leżały rosyjskie obawy o bezpieczeństwo. Wang Wenbin skomentował także spotkanie i oświadczenie ministrów spraw zagranicznych G7, stwierdzając, że ma ono „negatywny trend”, a strona chińska zajęła we wtorek uroczyste stanowisko. Zamiast „długoterminowej jurysdykcji i jednostronnych sankcji” G7 powinno „zastanowić się nad własnymi problemami” – oświadczył rzecznik. „Jest to zasadniczo spiskowanie w celu sprowokowania separatyzmu na Tajwanie, utrudnianie ponownego zjednoczenia Chin i tworzenie pokojowego rozłamu, który całkowicie odbiega od zasady jednych Chin” – dodał. O weekendowej wizycie prezydenta Gwatemali Alejandro Giammattei na Tajwanie wspomniał też rzecznik MOFA. Gwatemala jest jednym z 13 sojuszników dyplomatycznych Tajwanu, po zmianie stosunków w Hondurasie w zeszłym miesiącu. „Radzimy również rządowi Giammattei, aby nie pomagał tyranowi w czynieniu zła, realizował własne interesy i sprzeciwiał się międzynarodowym trendom i aspiracjom narodu gwatemalskiego” – skomentował Wang.
We wtorek rzecznik ONZ Stephane Dujarric wyraził zaniepokojenie szpiegowaniem Sekretarza Generalnego ONZ przez Stany Zjednoczone, stwierdzając, że „takie działania są niezgodne ze zobowiązaniami Stanów Zjednoczonych wynikającymi z Karty Narodów Zjednoczonych i Konwencji o przywilejach i immunitetach”. Organizacji Narodów Zjednoczonych”. „Stany Zjednoczone twierdzą, że chronią rolę Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale wywołały burzę podsłuchów w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone twierdzą, że są obrońcami tak zwanej wolności i demokracji, ale wykorzystują zaawansowaną technologię do budowy matrycy Stany Zjednoczone chlubią się utrzymaniem bezpieczeństwa informacji, ale zastawiają pułapki bezpieczeństwa informacji na całym świecie” – powiedział Wang.