ŚwiatArcheolodzy w Egipcie szybciej kończą sezon badawczy

Archeolodzy w Egipcie szybciej kończą sezon badawczy

Dwie polskie misje archeologiczne – w świątyni Hatszepsut i w Sakkarze – postanowiły szybciej zakończyć badania. Związane jest to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz pogodą – poinformował w sobotę PAP p.o. dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW dr Artur Obłuski.

Archeolodzy w Egipcie szybciej kończą sezon badawczy

CAŚ UW koordynuje działania kilkunastu projektów w Egipcie, ale w tym momencie badania prowadzą jedynie misje w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie i w Sakkarze obok Piramidy Schodkowej, niedaleko Kairu.

“Kierownicy tych misji podjęli decyzję o nieznacznym skróceniu sezonu badań o tydzień. W przypadku ekspedycji w Sakkarze dodatkowym powodem, oprócz epidemii koronawirusa, były ulewne deszcze, które przeszkodziły w badaniach – zalały wykopy archeologiczne” – powiedział PAP p.o. dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW dr Artur Obłuski. Badania kontynuuje misja wykopaliskowa pracująca w Etiopii.

Z kolei grupa sześciorga stypendystów naukowych, przebywająca w kairskiej stacji CAŚ UW, postanowiła pozostać na miejscu. Podobnie z trzema pracownikami instytucji. W razie decyzji o natychmiastowym powrocie do kraju kierownictwo CAŚ UW zobowiązało się do pokrycia kosztów ich transportu do kraju.

CAŚ UW, zajmuje się prowadzeniem i koordynacją badań archeologicznych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, Cyprze, Półwyspie Arabskim i Zakaukaziu. Posiada stację badawczą w Kairze. Do jej głównych zadań należy m.in. zapewnienie sprawnego przebiegu polskich misji wykopaliskowych, działających w tym kraju oraz przyjmowanie stypendystów – głównie archeologów i egiptologów.

Z danych zebranych przez ekspertów z John Hopkins University w USA wynika, że 14 marca potwierdzono w Egipcie zakażenie koronawirusem u 94 osób. W czwartek Ministerstwo Starożytności i Turystyki informowało media, że mimo złej pogody turyści w dużej liczbie odwiedzali m.in. piramidy w Gizie, Luksor, świątynię w Karnaku czy świątynię Hatszepsut. O poranku w czwartek Dolinę Królów odwiedziło ok. 3 tys. osób – powiedział cytowany w komunikacie resortu sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Zabytków Mustafa Waziri.(PAP)

Wybrane dla Ciebie