Aborcja na życzenie zamiast niemal całkowitego zakazu? Referendum w Irlandii
W Irlandii odbywa się referendum w sprawie wycofania ósmej poprawki do konstytucji, która zakazuje aborcji. Prawo dotyczące przerywania ciąży jest na wyspie jednym z najsurowszych w Europie. Aborcja w Irlandii jest dopuszczalna jedynie w sytuacji zagrożenia życia matki.
Sondaże dają przewagę zwolennikom zmian w konstytucji. Rząd zapowiedział, że jeśli ósma poprawka zostanie odrzucona, to wprowadzi w kraju aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży.
Ósmą poprawkę wprowadzono w 1983 r. w wyniku referendum.
Do 1986 r. rozwody były w Irlandii nielegalne. Zalegalizowano je także na drodze referendum. Do początku lat 90. na wyspie praktyki homoseksualne były penalizowane, a związki par jednopłciowych zalegalizowano trzy lata temu.
Podczas kampanii poprzedzającej referendum, Facebook oraz Google ograniczyły możliwości reklamowe związane z tematem głosowania. Na portalach internetowych publikowane były wcześniej reklamy, które dotyczyły referendum i były finansowane przez zagraniczne organizacje. Tymczasem finansowanie kampanii z zagranicy jest w Irlandii nielegalne.