Matura: egzaminy pisemne od 8 do 29 czerwca
Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 8 do 29. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa od 15 do 29 czerwca. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.
Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach, od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego. Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono też część przepisów dotyczących samej matury.
Zgodnie z obecnymi, maturzysta tak jak dotąd musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.
Abiturienci nie muszą za to w tym rok przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzana zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze – tak jak w latach ubiegłych – do zdania obowiązkowy egzaminy z języka narodowego: pisemny na poziomie podstawowym. Podobnie jak pozostali maturzyści nie będą mieli obowiązkowego egzaminu ustnego z języka ojczystego, który w latach ubiegłych był dla nich obowiązkowy.
Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00). Po południu będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów i z języków obcych na poziomie rozszerzonym.
Sesja maturalna rozpocznie się 8 czerwca (poniedziałek) rano od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu przeprowadzony będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.
9 czerwca (wtorek) rano przeprowadzony będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z języka łacińskiego i kultury antycznej.
10 czerwca (środa) rano przeprowadzony będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
11 czerwca (czwartek) obchodzone jest Boże Ciało, w tym dniu nie ma egzaminów. Nie będzie ich także 12 czerwca (piątek).
15 czerwca (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu – z filozofii.
16 czerwca (wtorek) rano będzie egzamin z biologii, a po południu – z wiedzy o społeczeństwie.
17 czerwca (środa) rano będzie egzamin z chemii, po południu – z informatyki.
18 czerwca (czwartek) rano będzie egzamin z języka niemieckiego na poziomie podstawowym, o południu – z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.
19 czerwca (piątek) rano będzie egzamin z geografii, po południu – z historii sztuki.
22 czerwca (poniedziałek) rano będzie egzamin z języka włoskiego na poziomie podstawowym i egzamin z języka łemkowskiego, po południu – z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym.
23 czerwca (wtorek) rano będzie egzamin z języka francuskiego na poziomie podstawowym, po południu – z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym.
24 czerwca (środa) rano będzie egzamin z fizyki, po południu – z historii.
25 czerwca (czwartek) rano będzie egzamin z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym, po południu – z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym.
26 czerwca (piątek) rano będzie egzamin z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym, po południu – z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym.
29 czerwca (poniedziałek) rano będą przeprowadzone egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i z języka kaszubskiego, po południu – z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym i z historii muzyki.
29 czerwca przeprowadzone będą także egzaminy z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych.
Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.
Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br.
Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września. (PAP)