Zmiany w obostrzeniach. Co się zmieni?

Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit dopuszczalnych miejsc zajętych do 75 procent. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wakacyjne luzowanie obostrzeń obejmie też restauracje. Premier podkreślił podczas konferencji, że wszystkie obowiązujące limity nie będą dotyczyły także osób zaszczepionych.

Targi, restauracje – zmiana obostrzeń

Szef rządu powiedział również w czwartek, że “od 26 czerwca targi i konferencje będą mogły zaprosić większa liczbę gości”, gdyż limit zmienia się z 1 osoby na 15 metrów kwadratowych na 1 osobę 10 metrów kwadratowych. Limit osoby na 15 metrów kwadratowych będzie obowiązywał do 25 czerwca.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ponadto otworzenie dyskotek na wakacje – limit będzie wynosił 150 osób.

Od 26 czerwca nastąpi też zwiększenie limitów w kinach i w lokalach gastronomicznychdo 75 proc. z 50 proc.

W kinach i teatrach już od najbliższego weekendu pojawi się możliwość konsumowania, a od 26 czerwca zmieni się limit zajętych miejsc – zwiększy się do 75 procent – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Nowe wytyczne obowiązują na razie do końca sierpnia. Do limitów nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy.

Pierwsze zmiany od 13 czerwca

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony. Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

– Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień – poinformował szef rządu.

Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych