Zaporowska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu. Czy grozi nam awaria z “następstwami radiakcyjnymi dla całego świata. “?

Zagrożenie wypadkiem z „Konsekwencjami promieniowania dla całego świata” Rosyjskie ataki rakietowe spowodowały całkowitą przerwę w dostawie prądu w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Poinformowało o tym Narodowe Przedsiębiorstwo Energetyki Jądrowej Energoatom.

„Dzisiaj, 9 marca 2023 roku, o godzinie 3:53 rano, w wyniku rosyjskich uderzeń rakietowych, ostatnia linia komunikacyjna między okupowaną Zaporoską Elektrownią Jądrową a ukraińską siecią energetyczną została odłączona” – czytamy w oświadczeniu. Obiekt został całkowicie odcięty od zasilania z powodu rosyjskich ataków rakietowych.

„Elektrownia jest obecnie odłączona od sieci energetycznej i po raz szósty w okresie okupacji pracuje w trybie blackout. Bloki 5 i 6 są wyłączane, a 18 generatorów diesla jest wykorzystywanych do zasilania własnego elektrowni. Paliwo do ich działania wystarczy na 10 dni. Rozpoczęło się odliczanie” – czytamy w oświadczeniu.

„Jeżeli w tym czasie zewnętrzne zasilanie elektrowni nie zostanie przywrócone, może dojść do wypadku ze skutkami radiacyjnymi dla całego świata” – powiedział rzecznik.