Z Karaibów na Krawędź Kosmosu: Niezwykła Wygrana Matki i Córki w Loterii Virgin Galactic

18-letnia Anastatia Mayers i jej matka Keisha Schahaff spełnią swoje marzenie o podróży w kosmos dzięki wygranej w loterii zorganizowanej przez firmę Virgin Galactic. Jest to pierwszy w historii przypadek, że matka i dziecko wspólnie wyruszą w kosmiczną podróż.

Anastatia Mayers i Keisha Schahaff, pochodzące z Antiguy i Barbudy, zdobyły swoje miejsca na pokładzie rakiety kosmicznej w 2021 roku. Wygrana była możliwa dzięki udziałowi Schahaff w loterii, na którą natrafiła w samolocie podczas podróży do Londynu. Aby wziąć udział, musiała wpłacić minimum 10 dolarów na rzecz organizacji pozarządowej Space for Humanity. Spośród 165 tys. uczestników konkursu to właśnie jej udało się wygrać losowanie i zdobyć dwa bilety na lot w kosmos.

Schahaff opowiedziała o swoim doświadczeniu w rozmowie z BBC, wspominając emocje związane z procesem wygrywania i niespodziewaną wizytę Richarda Bransona w jej domu z informacją o wygranej. W kosmiczną podróż zabierze ze sobą córkę Anastatię, która stanie się drugą najmłodszą osobą, która kiedykolwiek poleciała w kosmos.

18-latka wyraziła swoje nadzieje, że jej doświadczenie będzie inspiracją dla innych, podkreślając, że marzenia są do spełnienia, bez względu na to, skąd się pochodzi. Obie kobiety będą również pierwszymi osobami z Karaibów, które znalazły się w przestrzeni kosmicznej.

Misja Galactic 02 jest drugim komercyjnym lotem organizowanym przez Virgin Galactic. Pierwsza podróż odbyła się w czerwcu, a rakieta kosmiczna wzniosła się na wysokość 85 kilometrów. Na pokładzie rakiety, oprócz Mayers i Schahaff, znajdzie się także brytyjski olimpijczyk Jon Goodwin, zmagający się z chorobą Parkinsona, oraz astronautka Beth Moses, główna instruktorka z Virgin Galactic.

Historia Mayers i Schahaff jest nie tylko fascynującym przykładem realizacji marzeń, ale także ważnym krokiem w rozwijaniu komercyjnych lotów kosmicznych, którym przewodzi firma Virgin Galactic.