Wspólne dla 27 państw UE oraz KE rozumienie rozporządzenia warunkowości daje Polsce bezpieczeństwo budżetowe

Bardzo mnie cieszy szybka i rzetelna reakcja Komisji Europejskiej na konkluzje Rady Europejskiej; wspólne dla 27 państw UE i Komisji Europejskiej rozumienie przepisów rozporządzenia daje Polsce pełne gwarancje pewności prawa i bezpieczeństwa budżetowego – powiedział PAP minister ds. UE Konrad Szymański.

Komisja Europejska złożyła w piątek w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw UE deklarację dotyczącą budżetu UE i mechanizmu warunkowości. Zobowiązuje się w niej do stosowania zapisów konkluzji, przyjętych na szczycie Unii Europejskiej.

“Bardzo mnie cieszy szybka i rzetelna reakcja Komisji Europejskiej na konkluzje Rady Europejskiej. Jak widać wspólne dla 27 państw Unii rozumienie przepisów rozporządzenia o ochronie budżetu jest w pełni podzielane przez Komisję Europejską, która będzie stosowała te przepisy” – powiedział Szymański.

“Wszyscy ci, którzy podnosili obawy, czy uzgodnione przez nas rozwiązania wystarczą, by skutecznie uściślić stosowanie rozporządzenia dotyczącego praworządności i budżetu, mogą odetchnąć z ulgą” – dodał.

Zdaniem ministra ds. UE, to zła wiadomość dla polityków, którzy chcieli, by Polskę budżetem można było szantażować. “Musi to być bardzo zła wiadomość dla tych polityków, którzy chcieli, by Polskę budżetem można było szantażować. Dlatego będą zapewne próbowali wypierać te oczywiste fakty” – stwierdził Szymański.

“Rozporządzenie dotyczy przeciwdziałania nadużyciom budżetowym. W sprawie walki z korupcją Warszawa i Bruksela mówią jednym głosem. Natomiast żadnych mechanizmów zawieszania płatności nie można stosować z samego powodu naruszenia praworządności w danym kraju, nawet, jeśli takie przekonanie wyraża instytucja UE. Od tego są dotychczasowe procedury naruszeniowe i art. 7. Takie wspólne dla 27 państw UE i Komisji Europejskiej rozumienie przepisów rozporządzenia daje Polsce pełne gwarancje pewności prawa i bezpieczeństwa budżetowego” – dodał minister ds. UE.

W konkluzjach szczytu dotyczących budżetu UE zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu (blokowania środków finansowych dla państw członkowskich – PAP). Konkluzje zawierają m.in. zapis, który mówi, że celem rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości jest ochrona budżetu UE, w tym Next Generation EU (funduszu odbudowy), należytego zarządzania finansami oraz ochroną interesów finansowych Unii.

“Budżet UE, włączając Next Generation EU, musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju nadużyciami finansowymi, korupcją, konfliktem interesów” – na taki zapis zgodzili się wszyscy unijni przywódcy.

Konkluzje zawierają też zapis, że stosowanie mechanizmu warunkowości będzie “obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na dowodach, zgodne z odpowiednimi procedurami, zasadą niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich”.

Unijni liderzy zdecydowali też, że środki w ramach mechanizmu będą musiały być “proporcjonalne do wpływu naruszeń praworządności na należyte zarządzanie finansami Unii lub na interesy finansowe Unii, a związek przyczynowy między takimi naruszeniami a ich negatywnymi konsekwencjami dla interesów finansowych Unii będzie musiał być wystarczająco bezpośredni i należycie ustalony”.

“Samo ustalenie, że doszło do naruszenia praworządności, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu” – czytamy w dokumencie końcowym szczytu UE.

Komisja Europejska w konkluzjach zobowiązała się do realizacji mechanizmu warunkowości zgodnie z przyjętymi podczas szczytu unijnych lideró konkluzjami. Deklarację w tej sprawie – zgodnie z zapowiedzią – KE przedstawiła w piątek. W deklaracji, którą widziała PAP, KE “potwierdza rozumienie Rady Europejskiej”, że w stosowaniu rozporządzenia dotyczącego warunkowości w budżecie UE jest zobowiązana do uwzględnienia zapisów paragrafu 2 konkluzji zakończonego w piątek szczytu “w granicach swojej odpowiedzialności, zgodnie z Traktatami”.

Konkluzje Rady, a dokładnie ich paragraf 2, wymieniają 11 różnych reguł stosowania rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii.