Wójt Sorkwit do mieszkańców: stan szczepień w gminie jest na żenująco niskim poziomie

Wójt mazurskich Sorkwit Józef Maciejewski napisał list otwarty do mieszkańców, w którym podkreślił, że stan szczepień w gminie “jest na żenująco niskim poziomie”. Zareagował tak na negatywne komentarze, z którymi spotkała się gminna akcja promowania szczepień za pomocą bonusów.

“Ze zdziwieniem i zakłopotaniem przyjąłem wczorajszą reakcję niektórych z Was na inicjatywę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sorkwitach, mającą na celu zachęcenie i zmobilizowanie mieszkańców Naszej Gminy do szczepień przeciwko COVID-19” – napisał wójt w liście do mieszkańców, opublikowanym w mediach społecznościowych.

 

Wcześniej sorkwicki GOPS, który koordynuje szczepienia w gminie, poinformował, że 20 pierwszych mieszkańców, którzy do 22 lipca zaszczepią się przeciwko COVID-19 i zgłoszą się z dowodem szczepienia, otrzyma bilety na koncert Serce Mazur w pobliskim Mrągowie.

 

“Co tydzień będziemy ogłaszać nowy konkurs, w którym świeżo zaszczepieni mieszkańcy będą mogli zdobywać wartościowe nagrody” – zapowiedział GOPS w komunikacie na Facebooku.

 

Akcja ma związek z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, który polecił wójtowi podjąć działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby mieszkańców, w szczególności w wieku 60+, poddających się szczepieniu przeciw COVID-19.

 

Taka forma zachęcania do szczepień spotkała się z negatywnymi komentarzami części mieszkańców gminy na portalu społecznościowym. Jedna z internautek określiła ją np. jako “przekupywanie ludzi tylko po to, żeby się zaszczepić”.

 

Dlatego wójt w liście do mieszkańców zwrócił się o właściwie zrozumienie intencji tej akcji i opublikował “ku rozwadze” dane o obecnym odsetku osób zaszczepionych w gminie.

 

“Pragnę Was poinformować, że stan zaszczepień mieszkańców Gminy Sorkwity jest na żenująco niskim poziomie! W skali województwa warmińsko-mazurskiego zajmujemy przedostatnie miejsce na 116 gmin, z poziomem zaszczepienia 23,5 proc. na dzień 16 lipca. W skali całego kraju zajmujemy bardzo odległe 2390 miejsce!” – zaznaczył.

 

“Według prognoz przy tak niskim zaszczepieniu czwarta jesienna fala zachorowań będzie nieunikniona z wszystkimi konsekwencjami, których doświadczyliśmy przy poprzednich falach zachorowań” – podkreślił samorządowiec.

 

Jednocześnie zachęcał wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili do kontaktowania się z najbliższymi punktami szczepień.

 

Według ostatnich danych resortu zdrowia, w Polsce wykonano ponad 32,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 15,9 mln osób. Gminą o najwyższym w kraju procencie mieszkańców w pełni zaszczepionych jest Podkowa Leśna – 59,9 proc.

 

autor: Marcin Boguszewski