Sytuacja epidemiczna w woj. łódzkim jest bardzo poważna

Sytuacja epidemiczna w woj. łódzkim jest bardzo poważna, ze wskazaniem na sytuację pogarszającą się. Liczba zakażeń stale wzrasta – powiedział we wtorek na spotkaniu z mediami wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Zwrócił uwagę, że liczba przebywających w szpitalach w regionie osób chorych na Covid-19 zbliża się do 2 tys. Przypomniał, że jesienią ub. roku w szczycie drugiej fali pandemii na II poziomie leczenia szpitalnego, tych osób było 1600.

 

Dlatego, jak mówił, w szpitalu tymczasowym, który znajduje się w hali Expo w Łodzi, do piątku zwiększona będzie liczba miejsc dla chorych na Covid-19 do 272. Tym samym placówka osiągnie 100 proc. swoich możliwości. Zapewnił, że zabezpieczona został w szpitalu kadra medyczna.

 

Bocheński poinformował, iż w związku ze wzrostem osób hospitalizowanych kolejne placówki medyczne są przekształcane w placówki covidowe. Do sieci tych szpitali dołącza ponownie szpital im. Hallera w Łodzi, szpital Uniwersytetu Medycznego, placówka w Wieruszowie. Zwiększane są bazy łóżkowe w szpitalach w Skierniewicach, Łowiczu, Kutnie i Wieluniu. Oprócz tego – jak powiedział – do sieci dołączą szpitale prywatne w Łasku, Głownie, Brzezinach i szpital Bonifratrów w Łodzi.

 

“Podjąłem też decyzję o zaprzestaniu przyjmowania pacjentów do szpitala w Zgierzu, wywiezieniu pacjentów już tam się znajdujących i przywróceniu jednoimienności w tej placówce. Musi on stanowić zabezpieczenie na wypadek zwiększonej liczby hospitalizacji w najbliższych dziesięciu dniach” – powiedział wojewoda i dodał, iż nie zakłada się, aby przyrost hospitalizacji w najbliższych dniach uległ zmniejszeniu. “Może to oznaczać, że dziennie będzie przyrastało od 60 do 80 nowych osób hospitalizowanych na covid-19” – mówił.

 

Bocheński zakłada, że zarówno 272 łóżka w szpitalu tymczasowym oraz w innych placówkach, które zostały przekształcone, jak i szpital zgierski będą stanowiły bezpieczny bufor.

 

Jednocześnie podkreślił, że w takich łódzkich placówkach jak szpital im. WAM, Centralny Szpital Kliniczny czy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki nie będzie łóżek covidowych. To są – jak podkreślił – placówki, które muszą stale zabezpieczać wysokospecjalistyczną opiekę medyczną.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o kolejnych potwierdzonych 20 870 przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 461 osób. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Mazowszu – 3572 i na Śląsku – 2812. W Łódzkiem – 1290. 

Autor: Jacek Walczak