Winiarnia sprzed 1500 lat odkryta w Izraelu. Mogła produkować dwa miliony litrów wina rocznie.

Izraelscy archeolodzy odkryli winiarnię sprzed około 1500 lat. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu.

Odkrycia dokonano w mieście Jawne położonym około 30 km na południe od Tel Awiwu. Cały kompleks produkcji wina jest wielkości współczesnego boiska do gry w piłkę nożną. Archeolodzy podkreślają, że , kamienne konstrukcje są bardzo dobrze zachowane.

Badacze przekazali, że winiarnia powstała między IV a V wiekiem naszej ery. Składa się z pięciu tłoczni, magazynów przeznaczonych do leżakowania beczek z winem i pieców do wypalania butelek i dzbanów.

Archeolodzy uważają, że winiarnia w czasach świetności była w stanie wyprodukować około dwóch milionów litrów wina rocznie. Na miejscu archeolodzy znaleźli też dziesiątki 25-litrowych dzbanów na wino. Na bizantyjską winiarnię natrafiono podczas rozbudowy w mieście. Wykopaliska trwały dwa lata.

Badacze zaznaczają jak ważne było wino w starożytności – nie tylko jako istotny towar eksportowy, ale również jako bezpieczny napój do picia. W tamtych czasach woda bardzo często była zanieczyszczona, przez co bezpieczniej było pić właśnie wino.

W najbliższej przyszłości, cały kompleks ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny.