WHO: musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować.

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 nie należy panikować. Nie można przewidzieć, czy wariant ten stanie się dominujący – powiedziała główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan w rozmowie z agencją Reutera.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Omikron za “niepokojący wariant” (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

O wariant Omikron pytana przez agencję Reutera była Soumya Swaminathan, główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Jak bardzo powinniśmy się martwić? Powinniśmy być przygotowani i ostrożni, nie panikować, ponieważ znajdujemy się w innej sytuacji niż przed rokiem – powiedziała.

– Wariant Delta odpowiada za 99 proc. zakażeń (koronawirusem SARS-CoV-2 – red.) na świecie. Ten wariant (Omikron – red.) musiałby być bardziej zakaźny, by stać się dominującym na świecie – zaznaczyła. – To możliwe, ale nie sposób tego przewidzieć – podkreśliła.

Odnosząc się do wariantu Omikron koronawirusa Soumya Swaminathan powiedziała, że trzeba poczekać i mieć nadzieję, że przebieg zakażeń będzie łagodniejszy. – Ale jest za wcześnie, by formułować wnioski na temat tego wariantu – zastrzegła.